Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń: radna złamała przepisy?

Daria Staniek, ustrońska radna oraz współwłaścicielka jednego z ustrońskich pubów w centrum miasta, według Wojewody Śląskiego mogła naruszyć przepisy prawa dotyczące zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na działkach miejskich w połączeniu z pełnieniem funkcji radnego. W związku z tym na wczorajszej sesji (27.06) Rady Miasta Ustroń radni, z polecenia wojewody, pochylili się nad sprawą.

- Daria Staniek prowadzi działalność gospodarczą, a mianowicie bar, który wybudowany jest na jej gruncie, lecz zajmuje ona w sposób nielegalny (bezumownie) około 6 arów terenu Urzędu Miasta, na którym ma wiaty, grille itp. - informuje pismo, które otrzymał wojewoda śląski w marcu br. W związku z tym Rada Miasta Ustronia przeprowadziła postępowanie i przyjęła wyjaśnienia radnej.

Jak wynika z uzasadnienia uchwały w sprawie "odmowy stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego", nad którą wczoraj głosowali ustrońscy radni, oskarżenia co do poprzedniego roku są bezzasadne. - Radna prowadzi działalność sezonową (gastronomiczną) w obiekcie znajdującym się na nieruchomości stanowiącej jej własność. W 2018r. działalność została zakończona 31 października, natomiast z terenu ogródka, w tym z terenu gminnego (działka numer 222/25) ławki i parasole (tylko one tam się znajdowały) zostały usunięte już 30 września 2018r - czytamy.

Warto dodać, iż bieżąca kadencja samorządu rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku (ślubowanie radnych odbyło się 19 listopada), kiedy bar radnej nie prowadził już działalności.

Jednak bar wznowił swoją działalność w kwietniu br., kiedy radna Daria Staniek pełniła już swoje obowiązki w Radzie Miasta. Czy doszło zatem do naruszeń przepisów prawa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. - W 2019r. działalność została rozpoczęta 22 kwietnia. W lutym 2019r. rozpoczęły się prace związane w postawieniem obiektu gastronomicznego - namiotu - na nieruchomości stanowiącej własność radnej. Częściowo prace były prowadzone na nieruchomości Miasta Ustroń i Skarbu Państwa. Prace te zostały jednak przerwane na skutek interwencji Burmistrza Miasta Ustroń oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Cieszynie. Na dzień 8 kwietnia 2019r. na działce Miasta Ustroń nie było żadnego fragmentu związanego z rozpoczęciem budowy - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Niejasna sytuacja prawna podzieliła radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta Ustronia. Samorządowcy z klubu "Ustroniacy" na swoim facebooku napisali:

Nie chcieliśmy głosować, ponieważ mimo naszych wielokrotnych próśb do Przewodniczącego Marcina Janika w sprawie sporządzenia opinii prawnej dotyczącej tego czy Pani Daria Staniek jako Radna złamała prawo i jej mandat tym samym wygasł z mocy prawa, czy tez nie. Jest nam niezmiernie przykro z tego powodu, że taka opinia nie została sporządzona, dlatego nie zdecydowaliśmy się na głosowanie w oparciu jedynie o wyjaśnienia.

Wychodzimy z założenia, że mandat radnego zobowiązuje do wielkiej transparentności, a po głosowaniu bez opinii prawnej zaufanie opinii publicznej do Radnych niestety może zostać nadszarpnięte.

Dlaczego zatem taka opinia nie została sporządzona? - Prawnik, który miałby przygotować opinię w tym temacie musiałby posiłkować się jakimiś materiałami. Moje pytanie jest takie: jakimi? Jedynym materiałem byłyby wyjaśnienia samej zainteresowanej oraz korespondencja pomiędzy radną a Urzędem Miasta w kwestii tej działki. Na podstawie takich materiałów każdy logicznie myślący człowiek może podjąć decyzję czy radna prowadziła działalność gospodarczą na gruncie miejskim, czy nie. Nie widzę tutaj żadnych przesłanek, aby tworzyć opinię prawną. Warto wspomnieć, że każdą opinię prawną można podważyć, nawet wyroki sądów nie są przecież wiążące dla podobnych spraw. W moim przekonaniu radny powinien podejmować decyzję na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i patrzeć na dobro mieszkańców. Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że radna nie naruszyła zapisów Ustawy o samorządzie gminnym a cała sprawa, w mojej ocenie, ma charakter polityczny z zawiścią i zazdrością w tle - powiedział w rozmowie z nami Marcin Janik, Przewodniczący Rady Miasta.

Co ważne, na wczorajszej sesji radna Staniek nie była obecna. - Szkoda, że pani Darii Staniek nie ma tutaj z nami, bo mogłaby wytłumaczyć, co dokładnie zaszło i dlaczego musimy głosować nad podjęciem tej uchwały. Pozbylibyśmy się półprawd, które gdzieś tam krążą po mieście. Myślę, że mogłaby także uciąć wszelkie spekulacje na jej temat i na temat Rady Miasta - mówił radny Paweł Sztefek.

Radny dodał, że sytuacji można było uniknąć, gdyby w ubiegłym roku ustroński magistrat podjął działania. - W lipcu 2018 roku sporządzono protokół z oględzin terenu. Był tam przedstawiciel Urzędu Miasta i już wtedy, zacytuję: "działka gminna 222/25 jest użytkowana przez właścicielkę działki 222/18 (czyli panią Darię). W części użytkowej teren zagospodarowany jest stolikami i parasolami oraz istnieje tam drewniane ogrodzenie". Już wtedy było widać, że użytkuje ten teren bezumownie. Niestety miasto z tym nic nie zrobiło - zaznaczał.

Ostatecznie radna Daria Staniek zachowała swój mandat. Ośmiu samorządowców opowiedziało się za pozostawieniem jej na stanowisku, a pięciu wstrzymało się od głosu. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

21
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-28 16:18:31
serekwiejski: Ciekawe czy jak werbowano tę Panią to czy miała świadomość, że jako radna nie może mieć powiązań z majątkiem gminy? Czy ktoś ją o tym poinformował? To, że nie przyszła na tę sesję gdzie mogła się wypowiedzieć i obronić już zle o niej świadczy. Tak niestety wygląda "nabór" radnych, nie tylko w Ustroniu, ale wszędzie. Na zasadzie: "Idzmy do niego, może się zgodzi, robi to i tamto, wszyscy go znają, na pewno przejdzie" Pózniej często okazuje się, że taka osoba o administracji nie ma bladego pojęcia, nie udziela się bo nie ma czasu/chęci i jako radny dla swojej dzielnicy wniesie niewiele albo nic.
2019-06-28 17:13:50
Ebenezer: Tłumaczenia Radnej to jedno, ale ważna jest też druga strona. Co na to przepisy? Chyba nikt by się nie przyzna, że prowadzi knajpę na ziemi urzędu miasta bez wiedzy urzędu? Myli się p. Janik twierdząc, że nie wartało poprosić o opinie prawnika. Lecz mnie to nie dziwi bo p. Janik i p. Staniek są z tego samego ugrupowania. Ręka ręke myje...
2019-06-28 18:23:32
JonkiszUstr: To jest straszne! A wypowiedź przewodniczącego Janika skandaliczna. Jeśli wojewoda twierdzi, ze mogło być naruszenie prawa to dlaczego miasto Ustroń nie sporządziło opinii prawnej?! To jest absurd! Jak przewodniczący Janik nie widzi przesłanek? A pismo od wojewody?! Nie dziwie się innym radnym, którzy są oburzeni i zgadzam ze zdaniem radnego Pawła Sztefka... a to, ze pani radnej Darii Staniek nie było jest bardzo wymowne. Oj, coś czuje, że będzie gorąco. A burmistrzowi już ziemia pali się pod nogami. Zdjęciami z dziecmi i na rowerku na FB nie poprawi notowań... Bo burmistrz Korcz, przewodniczący Janik i radna Staniek to jedno ugrupowanie. Tak sobie strzelać w stopę...
2019-06-28 18:48:14
JanKrzysztofArdanowski: Ręka ręke myje. Poziom abstrakcji p. Janika godny pozazdroszczenia. Serio. Sam sobie zaprzecza twierdząc, ze nie widzi przesłanek. Tym samym legitymizują możliwości świadomego - bardziej, lub mniej - łamania przepisów prawa. Pokazują, ze władza może więcej, że zamiecie się pod dywan... Co by było gdyby zwykły mieszkańiec popełnił podobny czyn?!?! a z drugiej mańki dlaczego klub radnych Ustroniacy czy p. radny Sztefek nie zrobili sami opinii prawnej? A teraz krzyczą??!11 p. Janikowi tego nie zapomnimy. Szkoda, że nie znamy zdania burmistrza p. Korcza. Mleko się rozlało. Pewnie jak piwo w U.T.R.O.P.K.U...
2019-06-28 22:32:28
Mach: Jeżeli "wojewoda ma "jaja" to stwierdzi wygaśnięcie mandatu z mocy ustawy a opinia radnych RM przyniesie tylko wstyd. W Cieszynie w czasie minionej kadencji taki wadliwy stan prawny składu RM trwał przez całą kadencję. Prawo nie znaczy prawo a sprawiedliwość nie znaczy sprawiedliwość -teraz jest haos a racja po stronie silniejszych. I co "nam" zrobicie.
2019-06-29 10:49:15
Ebenezer: @Mach jeżeli wojewoda wygasi mandat to będzie to wielki cios dla burmistrza i przewodniczącego rady. Bo tłumaczenia od niego są niezrozumiałe i bardzo słabe. Dziwne to jest, że nie chce się dokładnie sprawę wyjaśnić.
2019-06-29 10:49:16
Ebenezer: @Mach jeżeli wojewoda wygasi mandat to będzie to wielki cios dla burmistrza i przewodniczącego rady. Bo tłumaczenia od niego są niezrozumiałe i bardzo słabe. Dziwne to jest, że nie chce się dokładnie sprawę wyjaśnić.
2019-06-29 12:29:30
Mach: Prawo w tym zakresie mówi jasno-po zaprzysiężeniu na radnego do 30 dni radny ma obowiązek zaprzestania działalności na własny rachunek z wykorzystaniem mienia gminy, a jeżeli tego w ustawowym terminie nie uczyni traci mandat z mocy ustawy. RM ma to tylko stwierdzić, a jeżeli tego nie uczyni ma to zrobić wojewoda- mandat i tak już został utracony. Radny ,który funkcjonuje w składzie rady po jego utraceniu formalnie uczestnicząc w głosowaniach rady przyczynia się do jej funkcjonowania w wadliwym składzie. Uchwały podejmowane z udziałem takiego radnego gdzie decydował jeden głos formalnie są unieważnione z mocy prawa jeśli nie można ustalić kto i jak głosował.
2019-06-29 19:10:03
JanKrzysztofArdanowski: Czyli sprawa jest jasna. Tajemnicą poliszynela fakt, że ludzie burmistrza zasięgali opinii pewnego radcy prawnego w sąsiedniej gminie. Zgadniecie jaka ta słowna opinia była? Oj, u mnie na Gojach czuć spaleniznę. Pali się grunt pod nogami burmistrza!
2019-06-29 21:20:33
Mach: Prawdę mówiąc sprawa stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego prowadzącego działalność z wykorzystaniem mienia gminy w której sprawuje mandat to nie obowiązek burmistrza ale przewodniczącego RM, bo to on ma wprowadzić taki punkt pod obrady RM jeśli taki konflikt zachodzi.
2019-06-30 00:49:33
jerzy odegnal: Ach ten Zaprojektuj z nami Ustroń, to chyba ugrupowanie burmistrza Korcza, to ugrupowanie powinno się nazywać zagarnij z nami Ustroń. Jak donoszą jaskółki to nie jedyna afera która niebawem wypłynie z tego ugrupowania. Jaskółki przyglądają się przetargom w bibliotece miejskiej. Co do przewodniczącego Rady totalna ignorancja prawa, kiedyś niektórzy politycy to już robili a nazywało się to falandyzacją prawa. Tak to jest jak do władzy dostają się dyletanci prawni
2019-06-30 10:01:24
serekwiejski: Grunt może i pod burmistrzem się pali ale ważne, że jest lans. Z Gazetą Ustrońską to on ma mocno piąteczkę przybitą. W każdym wydaniu co najmniej 3 artykuły. A to na przedstawieniu z dziećmi szeroko się uśmiecha, a to z emerytami na jakimś walnym zgromadzeniu, a to w kaloszach i kamizelce ryzykując zdrowie i życie dzielnie wizytuje dziurę w drodze jaka po powodzi powstała. No dusza człowiek po prostu, społecznik blisko ludu, takiego władcy Ustroń potrzebował.
2019-06-30 16:26:14
krzysztof.mm: z tego co na temat radnej napisano wynika, że e w e n t u a l n i e, c o _ na j w y ż e j pod względem formalnym uchybiła jakiemuś zapisowi n/t radnych - czy dyskutującym tu, w szczególności krytykom burmistrza, nie wydaje się, że to za mało by poważnie żądać odebrania jej mandatu? a oskarżanie ratusza o brak opinii prawnej w tej sytuacji może świadczyć raczej jedynie o tchórzostwie lub niekompetencji oskarżających radnych +++ chyba rozumiemy wszyscy, że te przepisy wprowadzano by uniknąć sytuacji, kiedy powiązania biznesu z samorządem mogą być podstawą do zarzutów o wykorzystywanie swej funkcji - z tego co widać zdecydowanie nie jest to ten przypadek
2019-06-30 16:30:59
krzysztof.mm: p.s. jakby komuś trzeba było więcej tłumaczyć - to jest kwestia rozważenia pomiędzy duchem a literą prawa - i absolutnie nie mam zamiaru bronić radnej, to raczej mój komentarz do tchórzliwego wstrzymania się od głosowania oraz przy tej okazji atakowania burmistrza
2019-06-30 19:34:27
Małgosia: Szkoda że nikt nie widzi a może tak, tego jak osoby spoza Ustronia atakują bezpostawnie, bez na razie żadnych dowodów rodowitą Ustroniankę , sprawa cały czas jest W toku, może poczekajmy na razie na ferowanie wyroków
2019-07-01 09:27:56
JanKrzysztofArdanowski: Pani Małgosiu, o jakich atakach mowa? Tutaj chodzi o przyzwoitość i sprawiedliwość w świetle prawa. Pan burmistrz z panem Janikiem i samą panią Darią - nie chcąc ekspertyzy prawnej - poniekąd wskazują na winę. Sami rozpętali tę burzę. Nikt bezpodstawnie nikogo nie atakuje. Ja się tylko pytam, jeśli wojewoda ma wątpliwości to obowiązkiem przewodniczącego RM jest rozwianie ich czytaj: przygotowanie EKSPERTYZY PRAWNEJ. Wtedy byłoby jasne. @krzysztof.mm radni się wstrzymali bo sprawa nie była przesądzona czytaj: NIE BYŁO EKSPERTYZY PRAWNEJ to co, mieli zagłosować przeciw bez dowodów?! Wykazali się mądrością, a nie tchórzostwem. Mądrością, której włodarzom miasta Ustroń najwyraźniej brakuje...
2019-07-01 11:18:59
głos_stela: Czy naprawdę chodzi tutaj o te parę metrów działki? Śmiem wątpić. Ktoś nie potrafi pogodzić się z porażką, ot i mamy cały ambaras. A gdyby tak jakieś wybory uzupełniające? Nie jestem sympatykiem obecnego burmistrza, ale naprawdę - nie tędy droga.
2019-07-01 14:24:20
Małgosia: glos_stela dokładnie, my tutaj w Ustroniu dobrze wiemy, komu tak najbardziej o co się rozchodzi....
2019-07-01 19:46:43
JonkiszUstr: Ej, dobra. O kogo chodzi? Przecież p.Kluz (były kontrkandydat burmistrza Korcza, który jest radnym miejskim) głosował za zachowaniem mandatu!!!11 To są jakieś teorie wyssane z palca. Ja jako prosty człowiek chcę wiedzieć Kawa na ławę złamała przepisy, czy nie? Niech prawnik się wypowie.
2019-07-09 12:38:01
Małgosia: JonkiszUstr nie ten trop,
2019-07-09 12:38:03
Małgosia: JonkiszUstr nie ten trop,
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: