Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Upamiętnionych przez Jana Hermę zobaczyć będzie można w Muzeum

Od 8 grudnia w Sali Wystaw Czasowych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego oglądać można będzie płaskorzeźbione popiersia autorstwa cieszyńskiego artysty rzeźbiarza Jana Hermy. Wernisaż wystawy „Upamiętnieni. Płaskorzeźbione popiersia Jana Hermy” zaplanowano na 08 grudnia o godz. 17.00.

Wystawa jest pierwszą w Muzeum Śląska Cieszyńskiego ekspozycją dzieł nieżyjącego już artysty, prof. Jana Hermy. Jak podkreślają jej twórcy postać rzeźbiarza zasługuje na przypomnienie. Tym bardziej, że znaczenie jego osoby i jego twórczości nie tylko dla regionu, ale również dla sztuki pozostaje wciąż niedocenione. Jest to również jedyna okazja, aby pokazać w jednym miejscu te prace, które w wersji ostatecznej (jako odlewy) znalazły się w różnych przestrzeniach Cieszyna i okolic, funkcjonując w sposób anonimowy – bez podania nazwiska ich twórcy.

Wystawa obejmuje prezentację 37 prac artysty, wykonanych w gipsie i żywicy epoksydowej w latach 1977-2006. Płaskorzeźby te są modelami do ufundowanych m.in. przez Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, Macierz Ziemi Cieszyńskiej tablic pamiątkowych, umieszczonych na budynkach Cieszyna, Skoczowa, Istebnej, Wisły, Ustronia i Bielska-Białej. W 2020 r.
- Muzeum Śląska Cieszyńskiego otrzymało te modele jako cenny dar od Rodziny artysty, który pragniemy zaprezentować zarówno dla upamiętnienia ich Autora, jak również osób sportretowanych rzeźbiarsko przez artystę – przekonują twórcy ekspozycji.

Prezentowane na wystawie płaskorzeźbione portrety zostały pogrupowane według klucza pełnionych funkcji przez upamiętnione postaci. Znajdziemy tu zatem osoby zasłużone dla lecznictwa, działaczy narodowych i oświatowych, duchownych Kościołów ewangelickiego i katolickiego, artystów, muzyków. Płaskorzeźbom towarzyszą krótkie biogramy uwiecznionych na nich osób.

(pw, mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: