Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Barbórka nie tylko świętem górników!

Dziś wspomnienie św. Barbary, czyli popularna Barbórka – święto górników. Jakie tradycje związane z tym dniem wykształciły się na Śląsku Cieszyńskim?

Tradycja Śląska Cieszyńskiego św. Barbarę kojarzy nie tylko z górnikami - W dawniejszych czasach w dniu św. Barbary dziołchy na wydoj (panny na wydaniu) zrywały gałązki różnych drzew i wkładały je do naczynia z wodą i jeżeli do Bożego Narodzenia się rozwinęły i zakwitły to pokładało, że przyszły rok będzie pomyślny i szczęśliwy i trzeba też będzie starać się o wyprawę dla młodej pani – wyjaśnia Czesław Stuchlik – miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, dodając, że dawniej, głównie w okolicach Karwiny, młode kobiety o imieniu Barbara chodziły wieczorami po ulicach. Zwykle były to młode mężatki, które ubrane na biało częstowały przechodniów ciasteczkami.

Oczywiście tego dnia górnicy też świętowali, zwłaszcza że na Śląsku Cieszyńskim zawsze było ich sporo - Jako że górnicy obrali sobie świętą Barbarę za swoją patronkę, a odrzucili starodawnych strażników kopalnianych podziemi; Pusteckiego w karwińskich kopalniach, a Skarbnika na Górnym Śląsku, cała brać górnicza uroczyście obchodzi Dzień Górnika – tłumaczy Stuchlik. Obchody te zwykle kojarzyły się z hucznymi zabawami i spotkaniami.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-04 15:13:47
Oko: Powoli nadchodzi czas przeprosić się z węglem, na pohybel zielonym komunistom.
2021-12-04 15:29:11
święty+Patryk:: dziś barbórka kojarzy się z olbrzymim idącym w setki miliardów złotych ciężarem finansowym, jaki całe społeczeństwo od dekad niesie na swym grzbiecie - no i rzecz jasna z trującymi wyziewami rozsianych po Polsce jak wszy po kożuchu węglowych kopciuchów
2021-12-04 17:49:23
oxjas1: sw. Barbara przybyla z Niemiec ( jak PiS to przezyje :) razem z niemieckimi gwarkami, kiedy na Gornym Slasku tworzyl sie przemysl gorniczy. „Podpity gornik wpod do rantu i prosi - Barborko, Barborko, wyciag mnie z tego rantu, bo jo je hajer z Hildenbrandu”.
2021-12-04 18:01:27
czesiohill: każdy święty ma swoje wykręty - papież Paweł VI "odświęcił" św. Barbarę i św. Krzysztofa. Kto nie wierzy, niech poszuka. Ale dla zachowania kaski pozwolił świętować, jeśli taka jest lokalna tradycja. A w Kk tradycją jest wszystko, więc kasa się zgadza.
2021-12-05 07:33:26
DŻON Z KENTAKI: BRAWO!!! Swięty+Patryk. To jest zwykłe okradanie pozostałych polaków. Nie dość że te ryle mają tyle przywilejów to jeszcze Barbórka. Na św. Krzysztofa powinno być paliwo za darmo na stacjach np. dla kierowców bez pkt. karnych a w sumie dla wszystkich, te kopalnianne wymioty pół roku siedzą na L4 walą w kocioł a na koniec roku WYPŁATA BARBÓRKA WYPŁATA i 14!!!!!!!!!!! To jest ewenement na skalę światową, nie znam na całym świecie ani jednego zawodu prócz polskich kopalniannych Nierobów w którym są wypłacane 4 pensje w miesiącu.
2021-12-05 08:58:31
święty+Patryk:: polski rząd z pieniędzy polskich podatników dofinansowuje wymieranie polskiej populacji i ocieplanie klimatu - tak to można podsumować
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: