Upały nadchodzą. To będzie słoneczny weekend
W dzień 29, a nawet powyżej 32 stopni Celsjusza, nocą od 16 do 19 stopni – taką pogodę na weekend zwiastują meteorolodzy. Choć taka pogoda zachęca do wypoczywania i iście wakacyjnych planów weekendowych warto pamiętać o tym, aby przestrzegać kilku zasad, by upalny weekend nie okazał się fatalny w skutkach.
Kiedy temperatura powietrza osiąga 30ºC i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu, ochronie głowy. Warto też przemyśleć eksponowanie swojego ciała na słońcu. W czasie upałów najlepiej przebywać w w domu lub pomieszczeniach, gdzie jest chłodniej w szczególności powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00. To nie jest też dobry czas na wysiłek fizyczny. Pamiętajmy też, aby nawet na chwilę nie zostawiać zwierząt czy dzieci w nagrzanych samochodach!
Jak doradzają służby medyczne, pomóc w czasie upałów mają chłodne prysznice noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Wypoczywając nad wodą pamiętajmy, aby nie wchodzić do niej nagle, a stopniowo schładzać organizm.
Ważne jest też to co jemy i skąd jemy. Myjmy, odkażajmy ręce. Upały to raj dla rozmnażających się bakterii. Nie jedzmy borówek czy jagód prosto z krzaka, czy z bazaru. Pamiętajmy o myciu żywności. Odżywiajmy się lekko, jedzmy dużo warzyw i owoców. Unikajmy żywności szybko psującej się. Na czas upałów zrezygnujmy też z picia alkoholu.
Upały to ciężki czas dla osób starszych i chorych. Pamiętajmy, że leki należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, należy zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do służby medycznej.
Jeśli chory majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe, a podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C, nie należy podawać żadnych leków, osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.