Uczniowie za Olzą uczyli się o tydzień dłużej
Podsumowując miniony rok szkolny warto przypomnieć sobie o naszych rodakach uczących się po polsku, ale według czeskiego programu nauczania. A jest ich na całym Zaolziu około 2 tysięcy. Według danych urzędu statystycznego w właśnie zakończonym roku szkolnym uczyło się w polskich szkołach 1920 uczniów. Największą polską szkołą jest ta w Czeskim Cieszynie. Rok szkolny zakończyło w niej prawie 400 uczniów (dokładnie 392 uczniów: 188 chłopców i 204 dziewczyn).
Uroczystą akademię z okazji zakończenia roku szkolnego zorganizowano w sali Kina Cenral w Czeskim Cieszynie. Pierwszoklasiści przygotowali znakomity program artystyczny pod tytułem „Było sobie życie”, w którym w bardzo zabawny sposób przedstawili życie dziecka od narodzin do pierwszego szkolnego dzwonka. Tradycyjnie też wręczyli symboliczne upominki opuszczającym już Szkołę dziewiątoklasistom. Dyrektor Marek Grycz natomiast uroczyście wręczył dyplomy i upominki – bony do polskiej księgarni trzem najlepszym uczniom z każdej klasy oraz najlepszym sportowcom i artystom reprezentującym szkołę na międzyszkolnych zawodach i konkursach. Natomiast obecna na uroczystości prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej Helena Legowicz uroczyście wręczyła na scenie legitymacje nowym członkom organizacji. Tych w tym roku było rekordowo dużo – 67 na całym Zaolziu, 24 w samej czeskocieszyńskiej podstawówce. - Tym, którzy dzisiaj wchodzą w szeregi Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego życzę, żeby działalność społeczna, w którą się teraz wpisują zawsze sprawiała im przyjemność. Wasza działalność społeczna powinna wam sprawiać przyjemność, bo przez tą przyjemność pomagamy innym. Tak że zapraszam wszystkich do tej wspólnej pracy i mam nadzieję, że właśnie w Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym znajdziecie realizację swoich marzeń, znajdziecie przyjaciół, którzy będą wam towarzyszyć przez całe przyszłe życie – mówiła Legowicz.
Uczniowie polskich szkół na Zaolziu na świadectwach mają o jeden przedmiot więcej, aniżeli ich rówieśnicy w ojczyźnie, gdyż obowiązkowo mają język polski, język czeski oraz język obcy, a żaden z dwóch pierwszych wymienionych nie jest traktowany w tych szkołach jako obcy. Nauki mają więc więcej, aniżeli ich rówieśnicy w Polsce, ale też czescy uczniowie w czeskich szkołach. Nie narzekają jednak i mimo to chętnie uczestniczą w licznych zajęciach pozalekcyjnych w ramach kółek zainteresowań.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.