Uczniowie LOTE ponownie wyruszyli do RPA
Historia wzajemnych kontaktów
Pomysł współpracy dwóch tak odległych szkół narodził się w głowach germanistek Justyny Soboty i Alet Conradie, które spotkały się na seminarium na temat nauczania z wykorzystaniem nowych technologii w Gauting pod Monachium i zapragnęły zdobytą wiedzę od razu wcielić w życie. Współpraca trwa nieprzerwanie od 2008 roku, a zapoczątkowały ją projekty realizowane na platformie Moodle. Tematy były i są na tyle ciekawe, a współpraca nowatorska, że już pierwszy projekt "Auf nach Berlin" został odznaczony europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania języków obcych European Language Label. Po projektach realioznawczych o Niemczech i Austrii przyszła kolej na regularną współpracę na platformie, gdzie uczniowie polscy i południowoafrykańscy uczą się we wspólnych kursach języka niemieckiego. Tematy z życia codziennego jak: szkoła, rodzina, jedzenie, wakacje, a szczególnie podróże i święta nabierają zupełnie innego charakteru, kiedy można o nich pisać, mówić, wymieniać się z realnym partnerem językowym, a do tego trochę egzotycznym (teraz już wiemy co to jest bobotie).
Zrealizowane wizyty
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po współpracy online zapragnęliśmy spotkać się z naszymi partnerami językowymi na żywo. Po raz pierwszy w 2011 roku podczas projektu WWW: Wir, Wien, Walzer grupa polsko-południowoafrykańska spotkała się w Wiedniu. Potem w 2012 roku 6. osobowej grupie uczniów wraz z dyrektor L. Pałac i J. Sobotą udało się polecieć do RPA, i na własne oczy zobaczyć miejsca, które znaliśmy z filmów i opowieści naszych przyjaciół. Relacje i zdjęcia z tamtego pobytu zamieszczane były na portalu OX.
W czerwcu 2013 uczniowie LOTE gościli młodzież z RPA. Byli oni gośćmi w naszych domach i spędziliśmy wspólnie siedem niezapomnianych dni. Pokazaliśmy naszym gościom Cieszyn, Śląsk Cieszyński, Kraków, Muzeum w Auschwitz, a jedną z atrakcji była I. Polsko – Południowoafrykańska Spartakiada.
Ukoronowaniem całego pobytu był wspólny wyjazd do Wiednia i niezapomniany weekend nad pięknym modrym Dunajem, ponieważ wszystkie nasze działania służą krzewieniu i nauce języka niemieckiego poprzez interkulturowe projekty językowe.
Rozpoczynamy kolejną podróż
W niedzielę, 26.01.2014 r. wyruszamy z rewizytą do Stellenbosch. Lecimy liniami British Airways do Londynu, a potem 10 godzin do Kapsztadu, gdzie na lotnisku odbiorą nas gospodarze. Czeka nas bardzo interesujący program ze zwiedzaniem Kapsztadu, Góry Stołowej Przylądka Dobrej Nadziej, ale i Robben Island, gdzie przez 27 lat był więziony Nelson Mandela. Na wspólnych lekcjach będziemy realizować projekt interkulturowo-językowy "Droga do wolności", w którym skupimy się na dążeniach wolnościowych Polski i RPA.
W młodszych klasach tematem wspólnej pracy projektowej będzie muzyka i święta w naszych krajach i krajach niemieckojęzycznych. Kolejną atrakcją będzie koncert zespołu Einshochsechs i udział w warsztatach z zespołem.
Wielką zaletą wyjazdu jest zakwaterowanie w rodzinach i możliwość poznania kraju i jego kultury od środka.
O randze wyjazdu świadczy fakt objęcia go honorowym patronatem przez Ambasadę RP w Pretorii i zapowiedziana wizyta z Konsulatu Generalnego Niemiec w Kapsztadzie.
Nasi uczniowie cieszą się przede wszystkim, że zobaczą swoich południowoafrykańskich przyjaciół i zmienią klimat na najbliższe 2 tygodnie.
Bieżące relacje zamieszczać będziemy na stronie internetowej szkoły: lote.tecieszyn.pl oraz na portalu ox.pl
Zapraszamy.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.