Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ubezpieczenie: wózek inwalidzki, skuter, sprzęt medyczny 

Zakup wózka inwalidzkiego czy skutera dostosowanego dla osoby niepełnosprawnej bywa kosztowny. Nierzadko nabycie go oznacza wiele wyrzeczeń. Dlatego perspektywa jego utraty lub uszkodzenia może spędzać sen z powiek. Pojawia się wtedy myśl, że można byłoby go ubezpieczyć. Ale jak?

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) odpowiadając na takie pytanie mówi: - Ubezpieczenie mieszkania obejmuje również ubezpieczenie ruchomości domowych, a ruchomościami mogą być nie tylko meble, czy sprzęt RTV i AGD, ale także wózek inwalidzki. Należy jednak pamiętać, że standardowe ubezpieczenie mienia obejmuje ochroną przedmioty znajdujące się w miejscu ubezpieczenia (lokal mieszkalny, budynek mieszkalny). Dlatego, jeżeli wózek miałby być z ochroną ubezpieczeniową wszędzie tam, gdzie przebywa ubezpieczona osoba, to w umowie ubezpieczenia muszą znaleźć się odpowiednie postanowienia szczególne rozszerzające zakres ochrony.

Zaznaczają przy tym, że do ubezpieczenia mieszkania często dokupowane są ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. W tym przypadku ubezpieczyciel pokrywa także szkody wyrządzone w sposób zawiniony osobom trzecim, do których doszło w związku z używaniem danego urządzenia – w tym także wózka lub skutera.

Podobny problem mogą mieć osoby niepełnosprawne, które na skutek choroby nerek muszą być stale dializowane lub też korzystające z respiratorów i są uzależnione od używanego przez nie sprzętu. Czy w takim razie mogą go ubezpieczyć?

PIU na takie pytanie odpowiada: - Zasady ubezpieczenia takiego sprzętu są podobne jak w przypadku ubezpieczenia wózka lub skutera. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, należy sprawdzić w warunkach ubezpieczenia lub zapytać agenta, czy polisa obejmuje sprzęt medyczny, jakiego używamy. 

Warto ustalić, czy ubezpieczyciel traktuje ten sprzęt jako taki, który powinien zostać wymieniony w spisie szczególnie cennych ruchomości domowych. Koniecznie trzeba też upewnić się u agenta ubezpieczeniowego, czy sprzęt medyczny jest objęty ochroną wyłącznie w domu, czy też poza nim, np. w podróży.

Może powyższe informacje będą przydatne osobom niepełnosprawnym korzystającym zarówno z wózka inwalidzkiego, skutera, respiratora czy innego sprzętu medycznego.

AK, mat. Pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: