Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Turystów jednak mniej….

W obiektach noclegowych ceny poszły w górę średnio o 20 do 30 procent. To przełożyło się na frekwencję, bo w pierwszej połowie wakacji turystów było w Beskidach nieco mniej, niż rok temu.

Łapanie za kieszeń

- W Wiśle zazwyczaj sezon rozkręca się dopiero w drugiej połowie lipca. Teraz podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej obłożenie jest zadowalające. – wyjaśnił Tadeusz Papierzyński, kierownik referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Wiśle.

Kierownik dodał, że obserwowany spadek ilości turystów wynika głównie z przyczyn ekonomicznych. Ludzie dwa razy oglądają każdą wydawaną złotówkę, a wyjazdy wakacyjne nie są priorytetem, w momencie gdy trzeba opłacić rachunki za energię, czy kupić opał na zimę. - Mocno skróciła się długość pobytów turystycznych; mniej jest przyjazdów dłuższych niż tygodniowe, natomiast przeważają pobyty 3 - 4dniowe; więcej turystów ogranicza też pobyty do własnego  wyżywienia, np. sami robią sobie śniadania. – powiedział Papierzyński. Jego zdaniem sezon nie jest zły, ale na ten moment słabszy niż poprzedni.

Pełne ręce roboty

Pomimo mniejszej ilości turystów na brak pracy nie mogą narzekać ratownicy GOPR. Podczas pierwszego miesiąca wakacji do Centralnej Stacji Ratunkowej i pozostałych jednostek wpłynęło łącznie 55 zgłoszeń o wypadkach. Goprowcy udzielili pomocy 59 poszkodowanym. - Działaliśmy zarówno w jaskiniach, realizowaliśmy transporty medyczne z trudno dostępnych przysiółków górskich, udzielaliśmy pomocy w wypadkach rowerowych, paralotniarskich, czy w klasycznych turystycznych przypadkach, takich jak kontuzje kończyn, czy zachorowania.- napisali ratownicy na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Jedna z poważniejszych akcji miała miejsce w Jaskini Malinowskiej, gdzie poważnych urazów doznał  63-letni turysta, który upadł. Mężczyzna z poważnym urazem głowy i połamanymi rękami trafił do szpitala. 63-latek pośliznął się na drabince. Doznał urazu głowy. Rana bardzo mocno krwawiła. Złamał też obie ręce.
Z pomocą wyruszyli najpierw dwaj goprowcy, a następnie zespół ratowników karetką górską, wyposażoną w sprzęt ewakuacyjny. Mężczyzna w noszach jaskiniowych został przetransportowany na powierzchnię, a następnie ewakuowany karetką górską na Przełęcz Salmopolską, skąd do szpitala zabrał go ambulans.

Aplikacja ratuje życie

Ratownicy GOPR przypominają, że druga połowa lata i jesień to czas, w którym dociera do nich więcej, niż zwykle informacji o zaginięciu osób, np. od grzybiarzy oraz turystów chodzących poza szlakami, które straciły orientację lub doznały urazu i nie potrafią określić swojej lokalizacji.

Dlatego niezależnie od typu i celu wycieczki trzeba pamiętać, by przed wyjściem w góry zainstalować aplikację Ratunek oraz powiadomić zaufaną osobę o planowanej trasie i godzinie powrotu. To ona jako pierwsza w razie braku kontaktu wezwie pomoc.

(ach)źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-05 19:54:37
Boska Adela: To wina Tuska. Atak CBA na Mejzę także.
2022-08-05 20:13:25
Vito: Adelo, za rudego turystyka była popularna. Ulubione kierunki Polaków w tamtych czasach to brytyjskie zmywaki i niemieckie farmy. Dzisiaj mamy troszke inne upodobania.
2022-08-05 20:33:31
Boska Adela: o tak Vito, dziś 54% Polaków 18-54 lat myśli o wczasach na saksach - czasami warto przełączyć kanały żeby na durnia nie wychodzić w takich jak twoje komentarzach
2022-08-06 05:19:16
Vito: Adelo, jesli to prawda to znaczy że wróciliśmy się do 2012 roku. A wtedy ponoć było super. Byliśmy zielona wyspa. Ludzie wegetowali za 1200 miesięcznie. Nie wspominając o emerytach (nie licząc tych esbeckich)
2022-08-06 06:26:17
oxjas1: Vitus, jesli przez minute zastanowisz sie nad tym co piszesz, to dojdziesz do wniosku ze to jest debilne. Jezeli nie dojdziesz do takiego wniosku, to albo jestes thebilny albo TVPis Kurskiego kompletnie wyprala ci mozg.
2022-08-06 08:07:36
Vito: Oxjas nie mam tv więc pudlo. A podsumujmy wasze mądrości: wg waszych "rzetelnych" źródeł euro powinno już od maja kosztowac 6zl A Chleb już 10zl. Natomiast Polska miała zbankrutować już w 2017 z powodu niegospodarności pis. Ja już nawet nie mówię że to jest debilne bo do was i tak nic nie dotrze (jak to w sekcie politycznej) ale nie zgodze sie żebyście uprawiali swoją sekciarska propagandę ma lokalnym portalu. Dlatego będę bardzo często komentowac wasze wysrywy.
2022-08-06 10:34:41
czesiohill: vitusiu, przecież od 5 lat Polska jest bankrutem, to o czym piszesz? A zgadzać się możesz lub nie.
2022-08-06 10:48:34
Boska Adela: vito każdy twój wpis to żenada - jeżeli wróciliśmy jak piszesz do 2012 roku, to znaczy że ostatnie 10 lat było dla Polski i nasz wszystkich SRTRACONE I ZMARNOWANE, i przypomnę ci od 7 lat rządzą w Polsce kaczyści
2022-08-06 10:51:30
Boska Adela: a co do liczb, sprawdziłam - w 2012 minimalna płaca była 1500 zł, średnia 3900 zł, węgiel kosztował 820 zł/t a chleb mały bochenek 2 zł - teraz minimalna jest 3000, średnia 6500, węgiel po 3500 i go nie ma, bochenek chleba 5 zł - o czynszach nie wspomnę
2022-08-06 10:54:14
Boska Adela: piszesz że nie masz tv ale ci nie wierzę, bo nawet twój proboszcz by takich głupot jakie ty wypisujesz nie wymyślił - wszyscy klakierzy PiS to tak jak cały aparat PiS bezczelni łgarze, oszuści, cwaniaczki bez odrobiny honoru i poczucia przyzwoitości
2022-08-06 10:57:46
Boska Adela: jedziesz tu wyłącznie propagandowym g.wnem prosto z kurwizji, podajesz fałszywe dane które mógłbyś łatwo sprawdzić - ale tobie nie zależy na prawdzie tylko na uprawianiu swojej prymitywnej zakłamanej propagandy
2022-08-06 11:06:46
Marx.: Prawdziwi Polacy Katolicy Patrioci nie jeżdżą na jakieś badziewiaste tygodnie kultury picia piwa i zajadania kiełbasek, tylko walą tłumnie przez Chorwację do Medjugorie, pokłonić się najświętszej panience czyniącej cuda na życzenie
2022-08-06 17:50:42
wyśmienity cwaniaczek: no i qwa wyśmienicie!!!!!!!!!!!!!!!! jebane hanysy niech w familokach siedzą a nie blokują NaSZA droga kuwa , na kawa to se jedzcie do kurwa rydłótów czy qwa innych kopalnych syfów
2022-08-07 19:36:15
Iwan: Boska Adela tyś się urwała z miesiączka taka zwolenniczka POpaprańców światła niby pani niedoszła radna przeżyłem życie od Bieruta i powiem Ci że faktycznie młodzi najlepsze wczasy mieli na zmywaku w Anglii masz krótką pamięć do wszystkiego i nie wiesz że cena węgla nie jest zależna od partii tylko od tego że UE przymusza nas całym czasem do zamykania kopalń gdyby nie Morawiecki nie wynegocjowywał do 2049r to dzisiaj mielibyśmy pozamiatane. Gdyby rządziła ta Twoja ulubiona partia to byśmy byli kolonią niemiecka niestety czy nie słyszysz jak ta targowica w UE pluje nasz kraj. Tu masz link https://businessinsider.com.pl/biznes/komisja-europejska-chce-poznac-plan-szybszego-zamykania-polskich-kopaln/28ryt79 Polski rząd w stosunku do ustaleń UE ma tyle do powiedzenia co nic. Najlepiej wyjść z tego szamba bo za chwilę będzie głód a jak się interesujesz to polskie rolnictwo dzięki nie upadnie całkowicie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: