Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trzeci dzień świąt Bożego Narodzenia?

27 grudnia dawniej uznawany był za trzeci dzień świąt Bożego Narodzenia. Jakie tradycje na Śląsku Cieszyńskim wiązało się ze wspomnieniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty?

Powodów do świętowania nigdy dość! W zgodzie z tym przekonaniem nasi przodkowie z terenów Śląska Cieszyńskiego przedłużali obchody Bożego Narodzenia. Był to również ważny dzień dla służby, gdyż po świątecznej pracy, mogła w końcu udać się do swoich domów - Dziś mało kto pamięta, że był „trzeci dzień” obchodów Bożego Narodzenia i że w tym dniu zaczynało się tzw. rozchodne dni, czyli okres, kiedy zwyczajowo służba rozstawała się ze swoimi gospodarzami, udając się do swoich domów – wyjaśniają autorzy jaworzańskiego opracowania etnograficznego, opisującego zwyczaje panujące na Śląsku Cieszyńskim.

Na odchodne służba otrzymywała bochenek chleba, wędzony boczek, masło, jaja, bańkę mleka i nieco sera (wynagrodzenie za pracę otrzymywali dzień wcześniej). Osoby, które zamierzały dalej pracować u swoich gospodarzy, wracały 2 stycznia. Część służby jednak zmieniała miejsce zatrudnienia lub decydowała się na pracę we własnym gospodarstwie domowym. Przez kilka dni właściciele dworków i dużych gospodarstw musieli samodzielnie wykonywać prace domowe. Tego dnia obserwowano również pogodę i na tej podstawie przepowiadano, jaka będzie wiosna. Jeżeli było dużo śniegu, to kwietniu trawa miała się już zazielenić.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: