Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trzeba poczekać jeszcze dwa lata

Makieta nowej skoczni w Wiśle Malince prezentuje się okazale. Jeżeli dotrzymane zostaną wszystkie obietni­ce i terminy, to zimą 2005 roku Beskidy wzbogacą się o no­woczesny obiekt, gotowy do rozgrywania zawodów świato­wego formatu.

- Radujemy się wszyscy, że oto w Wiśle powstanie skocz­nia, nowoczesna i piękna, która będzie miejscem dla mło­dzieży wiśłańskiej i tej z całej Polski i zagranicy, żeby mo­gła tu startować. Jest to potrzebne Wiśle i polskiemu nar­ciarstwu, i nam wszystkim, jako kibicom narciarstwa - mó­wił prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas swojej nie­dawnej wizyty w Wiśle.


Stara skocznia w Malince ma akurat 70 lat. Wybudowali ją w 1933 r., z drewna, tutejsi społecznicy z Rudolfem Kowalą. O jej historii, rozgrywanych tu zawodach, rekordzistach, a także dramatach, pisaliśmy wielokrotnie. Stanowiła swo­istą "kuźnię talentów", gdyż tutaj szlifowali formę i zdoby­wali doświadczenie m. in. Leopold i Władysław Tajnerowie, Zdzisław Hryniewiecki, Andrzej i Józef Kocjanowie, Gustaw Bujok, Jan Kawulok, a także Adam Małysz.

Dzięki wspaniałym sukcesom wychowanka trenera Jana Szturca, "Malinka" ma ogromną szansę ponownie powrócić na sportową mapę Polski. Osiągnięcia mistrza świata i zdo­bywcy Pucharu Świata zmobilizowały wiślan do działania. Było już kilka prób ruszenia z tą inwestycją, ale teraz jest ta naj­większa, a zarazem ostatnia szansa odmłodzenia "Malinki".

Dał to wyraźnie do zrozumienia A. Kwaśniewski, pro­sząc, aby wszystko poszło zgodnie z postanowieniami, szyb­ko i sprawnie. - Abyśmy już jesienią 2005 r. mogli odbyć tam pierwsze zawody z udziałem Adama Małysza i innych skocz­ków. Chcę podziękować Adamowi, bez którego pewnie tej skoczni nie budowalibyśmy, za wszystko co nam dał i co bę­dzie dawał. Niedługo zaczną się konkursy i znowu będzie "małyszomania", i to dobrze, bo to jest bardzo szczęśliwa chwila dla wielu z nas. Zachęcam młodych ludzi, by uprawia­li sport, aby znajdowali radość w zdobywaniu medali, biciu rekordów. Tego trzeba spróbować. Nie uciekajcie od sportu, bo daje on siłę do pokonania różnych słabości - podkreślił.

Nowa skocznia K-120 (punkt jury na 134 m) w Malince będzie najnowocześniejszą w Polsce. Igelit, oświetlenie, naśnieżanie. Budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Głów­nym inwestorem jest Centralny Ośrodek Sportu, a pieniądze wyłoży Totalizator Sportowy. Koszt inwestycji według no­wego projektu ma wynieść ok. 27 min zł. Wiślański samo­rząd dał już kilkaset tysięcy złotych na sprawy dokumenta­cyjne i projektowe.

- Podpisanie aktu erekcyjnego przez prezydenta Alek­sandra Kwaśniewskiego i wiele osobistości ze świata poli­tyki i sportu uważam za historyczny moment dla naszego miasta, a szczególnie dla skoków narciarskich, dyscypliny, w której Adam przysporzył nam tyle chwały - stwierdza bur­mistrz Jan Poloczek.

źródło: gzc
dodał: D.D.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: