Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trójwieś: Niebiesko ponad granicami

2 kwietnia na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Do świętowania włączyły się również szkoły i przedszkola z przygranicznych miejscowości - Jaworzynki i czeskiej Herczawy.

Wśród wielu instytucji z powiatu [Pisaliśmy: Rynek na niebiesko ] do obchodów Światowego Dnia Świadomosci Autyzmu przyłączył się również Niepubliczny Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „Słoneczna Kraina” w Jaworzynce. - Rozpoczęły się one u nas już 31 marca 2017 i trwały do 3 kwietnia 2017. Nasze działania ukierunkowaliśmy na krzewienie wiedzy na temat tego, czym jest autyzm, jakie są jego symptomy, a także co oznacza towarzyszące jemu hasło: „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. W pierwszym dniu obchodów zaprosiliśmy do naszej placówki dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce. Przy współpracy nauczycieli, terapeutów oraz dyrektora Punktu, Pani Łucji Michałek, przygotowaliśmy dla naszych gości różnorakie zajęcia, będące także okazją do zintegrowania uczniów pobliskiej szkoły i naszych przedszkolaków – relacjonują Magdalena Dzierżęga i Bartłomiej Jałowiczor, pomysłodawcy akcji.

W jednej z sal odbyła się pogadanka na temat autyzmu; prowadzący w przystępny sposób przedstawili charakterystyczne dla autyzmu cechy i objawy. - Dzieci w sposób symboliczny miały okazję „zapalić się na niebiesko”- odrysowały swoje dłonie na papierze a następnie stworzyły z nich krąg, na znak solidarności z osobami autystycznymi. W przygotowanej dla gości sali warsztatowej, w namacalny sposób można było przekonać się, jakie formy pomocy terapeutycznej stosowane są w placówkach specjalnych, ukierunkowanych na wsparcie osób z różnorakimi deficytami rozwojowymi, w tym z autyzmem. Ku uciesze zgromadzonych gości oraz podopiecznych naszego Punktu, zorganizowane zostały zajęcia z plastyki zmysłowej. Z jadalnych mas plastycznych, każdy mógł wytworzyć swoje własne dzieło, które miało nawiązywać do autyzmu – opisują Magdalena Dzierżęga i Bartłomiej Jałowiczor.

Kiedy jedni słuchali prelekcji, inni tworzyli dzieła z mas jadalnych, grupa trzecia z uwagą wsłuchiwała się w opowiadaną i prezentowaną przez nauczycieli bajkę terapeutyczną. - Przy użyciu tej metody, zgromadzeni mieli zapoznać się z najbardziej rozpoznawalnymi i popularnymi zachowaniami autystów. Z uwagi na wielopłaszczyznowość oraz niejednoznaczność w pojmowaniu problematyki autyzmu, bajkoterapia okazała się być bardzo przystępną formą przekazania najważniejszych informacji – zauważają opiekunowie.

Po zakończonych zajęciach, każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę niebieski balonik oraz przypinkę, jako symbol uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Z uwagi na międzynarodowy charakter Dnia Autyzmu nawiązano również współpracę ze szkołą oraz przedszkolem w Czechach. - Do pobliskiej Herczawy, udaliśmy się razem z rodzicami aby wspólnie z czeskimi kolegami i koleżankami uczcić to „niebieskie” święto. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie tamtejszej szkoły oraz przedszkola. Następnym, kluczowym elementem naszej wizyty były warsztaty przeprowadzone dla wszystkich uczniów oraz dzieci przedszkolnych a także nauczycieli herczawskiej szkoły. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w prowadzonych zajęciach. Biorąc pod uwagę fakt, iż na terenie tejże placówki funkcjonują dzieci z autyzmem, podjęte przez nas działania z pewnością ułatwiły pozostałym uczniom zrozumienie problemu. Kiedy zakończyliśmy spotkanie, wyposażeni w niebieskie baloniki złożyliśmy wizytę w Urzędzie Gminy, aby Panu Staroście Petrowi Stano podziękować za zaproszenie do współpracy z Gminą Herczawa. Na koniec uwieczniliśmy naszą wizytę pamiątkowymi zdjęciami – opisują.

- Wszelkie nasze działania, ukierunkowaliśmy na cel, który zawiera się w maksymie, iż „kropla drąży skałę”. Rozumiemy ją przede wszystkim jako służbę drugiemu człowiekowi, która rozpoczyna się już na poziomie jednostkowym, lokalnym, w najbliższym otoczeniu. Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, iż wszelakie działania terapeutyczne, nie mogą wywierać negatywnego wpływu na aspekt humanitarny, rozumiany tutaj jako poszanowanie drugiego człowieka, w duchu nauki Jana Pawła II.
„ Chcę pozostać O(sobą), nie zmieniaj mnie za wszelką cenę, pomóż mi jedynie nauczyć się żyć w Świecie”….
– zauważają.

- Gorąco dziękujemy uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce, uczniom i nauczycielom Zakladni Skoly oraz Matersky Skoly w Mostach u Jablunkova, oddział w Herczawie oraz Staroście Herczawy Panu Petrowi Stano. Słowa wdzięczności kierujemy także do rodziców, którzy zechcieli zaangażować się w nasze działania związane z obchodami Dnia Autyzmu – dziękują organizatorzy.

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: