Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Transkulturowo na sportowo

Na boisku grają przeciw sobie, poza boiskiem nawiązują kontakty i umacniają przyjaźń polsko-czeską. W ramach sportowej współpracy polsko-czeskiej w dn. 06.04.2011 na hali sportowej ZST w Cieszynie odbył się międzynarodowy sparing w piłce siatkowej dziewcząt.

W meczu brały udział dziewczęta ze szkoły w Czeskim Cieszynie oraz uczennice z kl. 2a oraz kl. 2f z cieszyńskiego ZST: - Nasze uczennice już po raz kolejny okazały się lepsze,zwyciężając 3:1, bowiem w dn.09.03.2011.gościłyśmy po drugiej stronie Olzy gdzie po zaciętej walce pokonały rywalki 3:0 – mówi Anna Bogacz, organizatorka spotkania i wuefistka z ZST.

Nie zwycięstwo jest jednak w tej grze najważniejsze, chodzi o nawiązywanie relacji: - Głównym celem spotkań jest zawiązanie przyjaźni między młodzieżą z Polski i Czeskiej Republiki oraz współpraca między szkołami i sportowa rywalizacja w duch „ fair play”- definiuje cele Anna Bogacz.

Spotkanie nie skończyło się tylko meczem, ale obejmowało również wspólną zabawę: - Dziewczęta nie tylko brały udział w czysto sportowej rywalizacji, uczestniczyły również w grach i zabawach integracyjnych, które przyniosły wszystkim wiele uśmiech i radości. A o to przecież chodzi! - podkreśla Organizatorka.

Transgraniczna Akademia Sportowa to projekt współfinansowany ze środków UE. Pomysłodawcą projektu Transgraniczna Akademia Sportowa jest Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego z siedzibą w Czeskim Cieszynie, natomiast polskim partnerem – Stowarzyszenie Animacji Kultury i Sportu „Anima Pro Activ” z Cieszyna. Organizatorzy chcą w atrakcyjny sposób spopularyzować nowe formy i metody pracy dydaktycznej, które mogłyby urozmaicić lekcje wychowania fizycznego, zintegrować polskie i czeskie środowisko pedagogiczne oraz ułatwić wymianę doświadczeń Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się po stronie czeskiej w październiku ubiegłego roku, drugie w dniach 18-19 lutego br. w Cieszynie. W działaniach uczestniczyło około 60 osób, mniej więcej po połowie, czeskich oraz polskich nauczycieli wychowania fizycznego.

Podczas spotkania, które odbywało się na obiektach sportowych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz na lodowisku Hali Widowiskowo-Sportowej, uczestnicy poznali tradycyjne i nietypowe formy dyscyplin sportowych: curling, nordic walking, samoobrona, ratownictwo wodne, salsa, aerobik czy tchoukball. Mogli zasięgnąć porad instruktorów – ekspertów, o tym jak wprowadzić je do szkolnych programów edukacyjnych. Odbył się również wykład dotyczący świadomości idei olimpijskiej wśród młodzieży. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było rozdanie świadectw uczestnictwa w projekcie.

Pisaliśmy: Transgraniczna Akademia Sportowa

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: