Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tradycje poligraficzne w Avionie

We wtorek (17.04) na terenie czeskiego Avionu odbyła się prelekcja dotycząca tradycji poligraficznej na terenach Śląska Cieszyńskiego. W czasie trwania wydarzenia pracownik muzeum w Czeskim Cieszynie Pavlina Badurowa opowiedziała o historii poligrafii w regionie a wybrane egzemplarze dawnych dzieł poligraficznych, wykonanych w Cieszynie zaprezentowała Helena Macurova.

- Na Śląsku Austriackim tradycje poligraficzne nie były szczególnie rozwinięte. W 1806 roku została założona drukarnia w Cieszynie przy ulicy Stromej, przez ucznia mistrza z Opawy. W 1830 roku w Cieszynie zaczął działać księgarz opawski, a 1 1875 roku została w Cieszynie zarejestrowana firma, która zajmowała się drukiem nie tylko książek, ale również reprodukcji dzieł sztuki – można było się dowiedzieć w czasie trwania wydarzenia.

W 1883 roku przedsiębiorcy z Cieszyna otrzymali tytuł dostawców dworu (chodziło o zaopatrywanie potrzeb dworu Habsburgów) właśnie w dziedzinie poligrafii. Drukarnia i księgarnia z 1806 roku – należała ona do rodziny Prochasków i pozostawała w jej rękach aż do 1945 roku. Początkowo ta mała oficyna z ulicy Stromej w Cieszynie przekształciła się w jeden z największych zakładów tego typu w całej monarchii, przed I Wojną Światową zatrudniał on 400 pracowników.

Prezentowane książki tylko potwierdzały bogatą historię poligrafii z rejonu Śląska Cieszyńskiego. Część z nich była wykonana w zakładach poligraficznych znajdujących się dziś po polskiej stronie, część aktualnie leży w granicach Republiki Czeskiej. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się kalendarz rodzinny z 1893 roku oraz kalendarz ewangelicki z 1922.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: