To mieszkańcy wygrali tę bitwę. „Bitwa o remizy" rozstrzygnięta
314 gmin – każda dostanie milion
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opublikowała listę 314 gmin do 20 tys. mieszkańców, które w wyborach parlamentarnych osiągnęły najwyższą frekwencje w powiatach ziemskich. Zgodnie z regulaminem programu, do każdej z 314 wyróżnionych gmin trafi 1 mln zł na termomodernizację, remont lub wyposażenie remiz.
Pieniądze dla konkretnych jednostek ochotniczych straży pożarnych mają zostaną podzielone do końca roku.
Najlepsi z 90% frekwencją
Jak wskazano w komunikacie KG PSP, trzy gminy osiągnęły rekordowe wyniki. Ponad 90 proc. wyniosła frekwencja w gminie Klwów w powiecie przysuskim, blisko 89 proc. w gminie Michałowice w powiecie pruszkowskim oraz prawie 88 proc. w gminie Suchy Las w powiecie poznańskim.
Strumień i Jaworze najlepsze
Spośród gmin do 20 tys. mieszkańców z terenu Śląska Cieszyńskiego najlepsze okazały się w powiecie cieszyńskim Strumień i Jaworze z powiatu bielskiego.
W powiecie cieszyńskim w Gminie Strumień było ważnych kart do głosowania 7515 na 9854 osoby uprawnione do głosowania, co daje 76,26 % frekwencję.
Z kolei w Gminie Jaworze (pow. bielski) liczba kart ważnych wyniosła 4566 na 5634 osób uprawnionych do głosowania, co wynosi 81,04 % frekwencję (nota bene był to jeden z najwyższych wyników w kraju).
Gminy wskażą jednostki lub zrobi to komendant
„Do wyznaczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymają dofinansowanie, w każdej gminie zostanie powołany zespół złożony z przedstawicieli gminy, jednostek OSP, PSP oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zespół zakończy swoją pracę najpóźniej do 31 grudnia br.” – przypomniała KG PSP
Jeżeli zespół nie dojdzie do porozumienia lub nie zbierze się do 31 grudnia 2023 r., wskazania jednostek dokonuje właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej po uzyskaniu akceptacji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Dokumenty dotyczące dofinansowania powinny być podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym.
W Jaworzu już pracują
22 listopada w tej sprawie odbyło się już pierwsze spotkanie, w ktorym udział wzięli: Anna Skotnicka-Nędzka – pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze, Krzysztof Śliwa – skarbnik gminy Jaworze, mł. bryg. Rafał Walasik – zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, mł. kpt. Tomasz Rawski – zastępca naczelnika Wydziału Kwatermistrzowsko-Technicznego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, Anna Szczęsny – przedstawicielka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Czesław Malchar – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Jaworze.
– Przede wszystkim gratuluję mieszkańcom Jaworza - to dzięki Wam znaczące środki z budżetu centralnego zasilą naszą Ochotniczą Straż Pożarną – instytucję tak potrzebną i zasłużoną w gminie Jaworze. Tym większa satysfakcja, że takie środki udało się pozyskać w jubileuszowym roku, w którym obchodziliśmy jej 150-lecie – podsumowała Anna Skotnicka-Nędzka, pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
