Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Telewizja również z audiodeskrypcją

Znaczenie słowa „audiodeskrypcja” jest większości znana ale przypominamy, że w największym skrócie jest to opis treści wizualnych, najczęściej w formie dodatkowych komentarzy lektora, występujący w materiałach audio-video. Audiodeskrypcja dedykowana jest przede wszystkim osobom z dysfunkcją wzroku – niewidomym i słabo widzącym. Bardzo przyjaznym rozwiązaniem są telewizory Smart tv.

Nazwa Smart TV przysługuje telewizorom łączącym usługi dostarczane przez nadawców telewizji (drogą satelitarną, naziemną lub kablową) z tymi dostarczanymi za pomocą internetu - poprzez portale internetowe i aplikacje. ... Kiedy jej zabraknie, nasz inteligentny telewizor znów staje się zwykłym odbiornikiem TV. 

Choć nie ma jednej definicji Smart TV, aktualnie można przyjąć, że Smart TV w wersji „minimum” powinien mieć następujące cechy i funkcje: dostęp do internetu (za pomocą kabla lub poprzez Wi-Fi, choć czasem ta druga opcja wymaga dopłaty lub zakupu droższego modelu), zainstalowaną przeglądarkę internetową, aplikacje. W odniesieniu do węższej grupy bardziej zaawansowanych Smart TV można również wyróżnić dodatkowe, bardziej zaawansowane funkcje, jak: rozpoznawanie głosu, rozpoznawanie gestów, sztuczna inteligencja.

Liczba i rodzaj aplikacji zależą od systemu operacyjnego oraz od producenta telewizora. Dostępne aplikacje można podzielić na kategorie, jak np.: rozrywka/filmy, muzyka, wiadomości/pogoda, sport, gry, kultura i sztuka oraz dom inteligentny.

Przewodnik Głosowy, który osobom z dysfunkcją wzroku udźwiękawia nie tylko samo menu ustawień telewizora, szereg popularnych aplikacji, w rodzaju przeglądarki internetowej, YouTube czy Netflix, ale przede wszystkim umożliwia im również samodzielne włączenie audiodeskrypcji.

Osoba niewidoma lub słabo widząca najpierw musi się dowiedzieć, że dany program w ogóle audiodeskrypcję posiada. Widzący użytkownicy telewizorów nie mają z tym problemów, ponieważ na ekranie ich odbiorników wyświetlany jest odpowiedni symbol informujący, że dany program wyposażony został w audiodeskrypcję. Z kolei osoby z dysfunkcją wzroku korzystające z Przewodnika Głosowego w telewizorach usłyszą komunikat głosowy – “Opis Audio”. Oznacza on dokładnie to samo, co wspomniany symbol prezentowany na ekranie.

 Najważniejszym dla osób z dysfunkcją wzroku jest możliwość włączenia i wyłączenia audiodeskrypcji podczas nadawanego filmu czy audycji. W większości telewizorów smart tv najczęściej odbywa się to w „Ustawieniach”. Sposobów na włączenie audiodeskrypcji jest kilka w zależności od modelu telewizora. Osobom chcącym dowiedzieć się więcej polecam stronę www.mojaszuflada.pl

Filmów czy audycji z zastosowaniem audiodeskrypcji w naszej telewizji nie jest zbyt dużo. Jednak większość nowych filmów wychodzi środowisku osób z dysfunkcją wzroku na przód i stosuje tą formę odbioru również przez niewidomych.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: