Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Teki Regera dostępne online

Spuścizna Tadeusza Regera, polityka związanego ze Śląskiem Cieszyńskim, obejmująca 5563 jednostki (notatki, listy, maszynopisy itd.) jest już dostępna online. Ucyfrowione przez Książnicę Cieszyńską wersje dokumentów można przeglądać za darmo w Internecie.

Ucyfrowienie zbiorów Tadeusza Regera* było możliwe dzięki realizacji trzeciego projektu digitalizacyjnego Książnicy Cieszyńskiej finansowanego ze środków Programu Rządowego Kultura+. Zabiór jest ogromny, zawiera ponad 5,5 tys dokumentów, akta urzędowych, notatek, korespondencji, druków ulotnych etc., związane bezpośrednio z postacią Tadeusza Regera, bądź też z osobami, organizacjami i instytucjami, z którymi współpracował.

- W sumie materiały te stanowią jedno z kluczowych źródeł do badań nad dziejami Śląska Cieszyńskiego od końca XIX w. aż do 1938 r. Jakkolwiek ich stan zachowania uznać należy za dobry, niskiej jakości papier, jaki wykorzystano do sporządzenia większości dokumentów, a także stosowana technika (przebitki, kalka itp.) sprzyjają postępującemu zakwaszeniu, które niebawem doprowadzić może do znacznego pogorszenia się czytelności dokumentów, a następnie destrukcji całego zespołu. Podobnie więc jak było to już w przypadku czasopism, digitalizacja Tek Regera pozwoliła na osiągnięcie dwóch celów: przyczyniając się z jednej strony do szerokiego udostępnienia cennego zasobu źródłowego do badań historycznych, z drugiej strony utrwaliła w postaci cyfrowej kopię zabytku o ponadregionalnej, a nawet ponadnarodowej randze – komentuje Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

Wszystkie publikacje z Tek Regera można znaleźć na profilu Książnicy Cieszyńskiej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej: sbc.org.pl

Co więcej dzięki oszczędnościom uzyskanym w trakcie realizacji projektu udało się również ucyfrowić dwie inne XX-wieczne kolekcje: legendarne Archiwum dr. Józefa Mazurka (1891-1968), zawierające m.in. dokumenty z obszerną i bardzo szczegółową dokumentację losów mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, głownie Zaolzia, w okresie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 (TUTAJ  ) oraz prace Henryka Trzaskalika (1900-1986), zaolziańskiego działacza społecznego i kulturalnego, regionalisty, wieloletniego kronikarza Górnej Suchej (TUTAJ )

Digitalizacja zbiorów Książnicy Cieszyńskiej trwa od 2003 roku. W latach 2003-2005 w wersji cyfrowej umieszczono w Internecie wszystkie historyczne katalogi zbiorów. W 2003 roku rozpoczęto budowę Cieszyńskiej Biblioteki Wirtualnej, w ramach której jeszcze w 2003 r. udostępniono elektroniczne kopie blisko 100 dzieł. W latach 2007-2010 wdrażano projekt „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego”, w ramach którego digitalizacją objęto rękopisy odnoszące się do historii Śląska Cieszyńskiego oraz kolekcję dawnej regionalnej prasy i czasopism, w tym tak sztandarowe tytuły, jak "Gwiazdka Cieszyńska", "Dziennik Cieszyński", „Robotnik Śląski”, „Głos Ludu Śląskiego” czy "Silesia”. W 2013 r. w rezultacie projektu finansowanego ze środków PW Kultura+ ucyfrowieniem objęto kolejnych 568 roczników (47 366 stron), a w 2014 r., w ramach drugiego etapu tegoż projektu, zdigitalizowanych zostało następnych 709 roczników (88 981 stron), co – wraz z kilkuset rocznikami, które w latach 2010-2014 Książnica zdołała zdigitalizować we własnym zakresie – obejmuje już całą należącą do niej kolekcję gazet i czasopism wydanych na Śląsku Cieszyńskim do 1939 r.


*Tadeusz Reger (1872 - 1938) – polski działacz socjalistyczny na Śląsku Cieszyńskim od 1895, kiedy zamieszkał w Porębie koło Karwiny, walczył w Legionach Piłsudskiego, poseł do parlamentu Rzeszy i na sejm II RP (1919–1935), prezes Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.
 

 

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: