Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Targowiska po nowemu

Park&Ride przy ul. Katowickiej w Cieszynie, zamiast obecnego targowiska. Władze miasta chcą wykorzystać miejsce, które obecnie działa dwa dni w tygodniu. Najpierw trzeba jednak efektywnie zagospodarować budynki i teren wokół Miejskich Hal Targowych. Miasto poszukuje wykonawcy koncepcji tego zadania.

Prywatny partner

Na opracowanie dokumentacji Cieszyn otrzymał  środki z Funduszy Norweskich. Koncepcja ma uwzględnić potrzeby miasta związane z eksploatowaniem Miejskich Hal Targowych. W przyszłości obiekt ma być prowadzony w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Przygotowana wizja będzie rozwinięciem oferty inwestycyjnej miasta. - Na podstawie opracowania zostaną przygotowane rekomendacje do sposobu realizacji zadania publicznego oraz możliwości udziału w przedsięwzięciu partnera prywatnego. – napisano w zamówieniu.  

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna wyjaśniła, że koncepcja jest niezbędna, aby samorząd mógł starać się o zewnętrzne środki na modernizację przestrzeni Miejskich Hal Targowych. Obecnie funkcjonują tu m.in. sklepy z ubraniami, jest sala, w której młodzież ćwiczy judo, a także miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą nadal zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy oraz ścianka wspinaczkowa.

Niestety budynek MHT wybudowany został w 1968 roku, w konstrukcji żelbetowej i podobnie jak inne zabudowania gospodarcze znajdujące się w tym miejscu, jest w złym stanie technicznym. – Obiekt jest drogi w utrzymaniu. Do wymiany są np. okna. Jednym z naszych pomysłów jest zrobienie tam inkubatora przedsiębiorczości. W części budynku mogłyby się znajdować wydziały przeniesione z ratusza. Mieszkańcy mieliby łatwiejszy dostęp, bo znalazłaby się tam winda i przede wszystkim duży parking. – powiedziała burmistrz. – Atutem miejsca jest to, że znajduje się naprzeciwko starostwa powiatowego. Petenci mogliby więc za jednym razem załatwić swoje sprawy w obu urzędach. – dodała Gabriela Staszkiewicz.

Miasto dysponuje projektem remontu budynku wraz z audytem energetycznym i może go udostępnić przyszłemu wykonawcy. Trzeba zaznaczyć, że modernizacji wymagają również parkingi wokół MHT.

Startujący w przetargu powinien zaprezentować co najmniej dwa warianty koncepcji funkcjonalno – przestrzennej, obejmującej zagospodarowanie budynku MHT wraz z okolicznymi terenami.

 

Węzeł zamiast straganów

W pobliżu MHT mieści się targowisko rolno-spożywcze. Naprzeciwko jest dawne lodowisko, które służy za parking podczas dni handlowych,  i to właśnie tam mogłyby zostać przeniesione stragany z terenu przy ul. Katowickiej. – Po rozmowach z osobami, które handlują przy ul. Katowickiej wiemy, że targowisko nie cieszy się już takim zainteresowaniem, jak w przeszłości. Kupcy chętnie przeniosą się w pobliże targu rolno-spożywczego. To zapewni im więcej klientów.wyjaśniła burmistrz Cieszyna.

Handlujący przy Katowickiej sprzedają dwa dni w tygodniu. Zdarza się, że w pozostałe, na terenie tym, który należy do miasta, „rządzą” osoby bezdomne.

Urzędnicy chcą, aby przy ul. Katowickiej powstał Park&Ride. Mógłby się tu znaleźć  m.in. parking dla autobusów. Wielu przewoźników ma teraz duży problem z zaparkowaniem takiego pojazdu w Cieszynie. – Pomysł jest taki, aby odwiedzający nasze miasto mogli zostawić samochód na darmowym parkingu, kupić bilet na autobus i udać się komunikacją publiczną do miasta. Nie musieliby szukać już miejsc parkingowych w centrum.podkreśliła burmistrz. - Trzeba także pamiętać, że naprzeciwko jest duże osiedle, gdzie brakuje  parkingów. W Cieszynie jest za mało darmowych miejsc parkingowych. Powinniśmy mieć ich więcej.powiedziała Gabriela Staszkiewicz.

Przekształcenie dużego terenu przy ul. Katowickiej w Park&Ride jest pomysłem na rozwiązanie tego problemu.

(ach)

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-02-06 19:46:59
opelastra2019: Park & ride w Cieszynie ? Czekamy aż pani burmistrz "wyskoczy" z inicjatywą budowy metra...:-))))) "trajwaj" w toku... Czekamy też na lotnisko :-)))) bo ta władza "odleciała" kompletnie...
2023-02-06 20:38:20
"tom": ... niech już Gosposia nic nie proponuje przed wyborami, bo inkubator przedsiębiorczości w jej wydaniu jest przynajmniej żenujący, można się spodziewać że w tym miejscu wyklują się kolejne darmozjady żerujące na dofinansowanie z budżetu publicznego. Chyba że blisko Park&Ride powstanie kolejna informacja turystyczna, wtedy oburącz popieram ;-)
2023-02-06 20:50:33
altacet: Kolejne fanaberie magistratu,a ulice dalej dziurawe.
2023-02-06 21:07:22
foma87: A skończy się na tym że targowisko sprzedają i powstanie jakiś francuski, albo niemiecki market
2023-02-06 21:33:25
RAMZES: Widzę tu ładny przekrtęt Gabiysi , bedzie jak w Skoczowie na dworcu PKS. 10% placu to dworzec a reszta to markety spożyczwe i banki. U ws będzie tak samo 10% placu to Park & Ride a resztę Gabi sprzeda pod markety i innie dziadostwa. to jest niezły kawałek ziemi w centrum na którym można zarobić kasę.
2023-02-06 21:39:49
RAMZES: Niech sobie Gabi na Pastwiskach buduje Park & Ride albo w Gumnach , a nie sprzedaje centrum Cieszyna za grube miliony Deweloperom i Markeciarzom. Starą bazę PKS już sprzedali pod Inter Marche , a zajezdnię pod pseudo galerie Stella.
2023-02-06 21:53:40
OWCZARZY1: A MOŻE BY TAK PARKING BEZPŁATNY !!!
2023-02-07 04:45:21
Melesio: Nie róbcie nic co mogło by tu przyciągnąć Czechów
2023-02-07 07:28:09
Życzliwy: "W części budynku mogłyby się znajdować wydziały przeniesione z ratusza." Biurokracja aż tak już tak "wypączkowała", że nie mieści się w ratuszu?
2023-02-07 07:38:24
vis: gotowy parking dla autobusów jest w Cieszynie Boguszowicach wystarczy go skomunikować z centrum.
2023-02-07 07:49:03
foma87: Będzie kolejne "pepik-town"
2023-02-07 09:01:39
perpetua: Ramzes akurat w Skoczowie bardzo dobrze rozwiązano sytuacje z dworcem PKS - jest miejsce dla autobusów, poczekalnia, parking dla osobówek, apteka, sklepy, wszystko pod mieszkańców i bardzo dobrze działa więc nie strasz cieszynioków Skoczowem z łaski swojej, nie każdy tak jak ty widzi świat przez pryzmat przekrętów
2023-02-07 09:05:04
perpetua: Owczarzy parkingi bezpłatne to nieporozumienie, zostaną szybko zawalone złomem i zatkane autami tych co pracują w centrum - rozwiązaniem dobrym dla wszystkich jest - jak na przykład za Olzą - wprowadzenie W CAŁYM MIEŚCIE 30/45 minut darmowego parkowania, a potem dopiero opłaty - do tego wystarczy tekturowy zegar z obrotową tarczą, działa na całym świecie
2023-02-07 09:11:43
perpetua: do poszczekujących tu brunatnych ksenofobów, foma czy melesio: to dzięki Czechom Cieszyn od dekad żyje na stosunkowo wysokim poziomie, wasza nienawiść do sąsiadów to ropiejący wrzód na najlepszych tradycjach tolerancji i współpracy z historii polskości i cieszyńskości - jesteście jak najgorsza propagandowa zaraza rozsiewana przez wrogów Polski, takim ćwokom na początek powinny być odbierane paszporty
2023-02-07 12:29:47
Bugs: Do dziury bez parkingów nie przyjedzie ani pracownik, ani klient, ani turysta bo jak i po co?
2023-02-07 13:38:56
RysiekK22: Uwaga oświecam w temacie parkingów ParkRide. Niech czytają uważnie. Są one niezbędne do wypier..niczenia samochodozy złośliwej z miasta ...ale powinno ono objąć obszar z ulicami katowicką i stawową więc centra PR powinny być m.in.na pastwiskach i przy wielkim rondzie przy wiślańskiej , tak jak nauczałem od dawna. Miejsce po targowisku należy zaś zmienić na ładny a za nim postawić stosowny budynek
2023-02-07 13:46:46
RysiekK22: Fakt że obecna władza z uporem lansuje obłędne i skrajnie szkodliwe idee zbliżania parkingòw PR do centrum ( chodzi ròwnież o ten na liburni ) mimo że wielokroć udowodniłem błędność tych planów, jest dowodem na to że w WOJNIE transportowej stoi po stronie wrogiej Interesowi Publicznemu - po stronie motolobby i egoistycznych, roszczeniowych, bezczelnych ałtkowcuf
2023-02-07 14:59:31
Boska Adela: pani burmistrze argumentuje że mało parkingów w Cieszynie, ale ona i cała ratuszowa wierchuszka bez problemu codziennie parkują, na przykład na podwórku Straży Miejskiej - czy pani burmistrz nie czuje że w ten sposób jawnie kpi z mieszkańców miasta, w twarz się im śmieje?
2023-02-07 19:57:56
john: Perpetua o jakim stosunku wysokości poziomu życia myślisz ??? Rozbawiłeś przynajmniej połowę forum.Poziom jest pakistański a ceny londyńskie i tyle w temacie.
2023-02-07 20:40:09
perpetua: john to dokładnie o takich jak ty mówią w dupie był, gówno widział
2023-02-07 20:54:43
pino199: A co z darmowym i do tego wielopoziomowym parkingiem na byłym amfiteatrze ? Tak szumnie go Babrysia zapowiadała przed wyborami????????
2023-02-07 21:03:05
john: Perpetua nie zejdę do twojego poziomu bo to poniżej dna absolutnego ale pierwsze co możesz zrobić to załataj te dziury przy biedronce koło cmentarza na Katowickiej.
2023-02-07 22:31:41
RysiekK22: W amfiteatrze nie powinno być żadnego parkingu z tegoż samego powodu tzn by odsunąć od centrum granicę ruchu miejskiego i pozamiejskiego. W tym wypadku powinna być wyznaczona centrem PR "Blogocice" którego optymalną lokalizacja to dawna fabryka "Las". Poza tym amfiteatr powinien pełnić swą funkcję podstawową i być zadaszony efektowną budowlą
2023-02-08 19:23:37
Bah: Nie jest za mało miejsc parkingowych , tylko za dużo samochodów. Betonoza zwiększa swój zasięg. Najważniejszy tramwaj, beton, parking i samochody. W tym mieście człowiek się nie liczy, gdy napada śnieg drogi czarne a chodnik nie do przebicia. Ścieżki rowerowe to folklor i rekreacja, moda taka. Więcej samochodów i betonu proszę i 2 tramwaje albo 3.
2023-02-08 20:11:10
św. Patryk.: Bah z pewnością nie posiadasz samochodu i nikt z twoich bliskich, przypuśćmy, ale narzekanie na samochody w XXI wieku to jak straszenie ciemnego ludy lokomotywami w wieku XIX, zalatuje bezrozumnym fanatyzmem - a kiedy na dodatek zaczynasz narzekać na nieodśnieżone ulice w mieście to ja się zapytam czy przyszło ci do głowy wziąć łopatę i chociaż pod swoim domem/ blokiem/kamienicą odśnieżyć? wątpię, ten głos pasuje raczej do wygodnego misia co w tryczku z Lidla lubi sobie rowerkiem na piwo do Lesznej zajechać
2023-02-08 20:19:04
św. Patryk.: na eliminowaniu samochodów z centrum miasta zależy z pewnością mieszkającym tam i mającym prawo za grosze parkować w przyległych ulicach - to ekipa co pod różnymi bałamutnymi hasłami chciałaby zawłaszczyć przestrzeń publiczną centrum
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: