Targowiska po nowemu
Prywatny partner
Na opracowanie dokumentacji Cieszyn otrzymał środki z Funduszy Norweskich. Koncepcja ma uwzględnić potrzeby miasta związane z eksploatowaniem Miejskich Hal Targowych. W przyszłości obiekt ma być prowadzony w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Przygotowana wizja będzie rozwinięciem oferty inwestycyjnej miasta. - Na podstawie opracowania zostaną przygotowane rekomendacje do sposobu realizacji zadania publicznego oraz możliwości udziału w przedsięwzięciu partnera prywatnego. – napisano w zamówieniu.
Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna wyjaśniła, że koncepcja jest niezbędna, aby samorząd mógł starać się o zewnętrzne środki na modernizację przestrzeni Miejskich Hal Targowych. Obecnie funkcjonują tu m.in. sklepy z ubraniami, jest sala, w której młodzież ćwiczy judo, a także miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą nadal zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy oraz ścianka wspinaczkowa.
Niestety budynek MHT wybudowany został w 1968 roku, w konstrukcji żelbetowej i podobnie jak inne zabudowania gospodarcze znajdujące się w tym miejscu, jest w złym stanie technicznym. – Obiekt jest drogi w utrzymaniu. Do wymiany są np. okna. Jednym z naszych pomysłów jest zrobienie tam inkubatora przedsiębiorczości. W części budynku mogłyby się znajdować wydziały przeniesione z ratusza. Mieszkańcy mieliby łatwiejszy dostęp, bo znalazłaby się tam winda i przede wszystkim duży parking. – powiedziała burmistrz. – Atutem miejsca jest to, że znajduje się naprzeciwko starostwa powiatowego. Petenci mogliby więc za jednym razem załatwić swoje sprawy w obu urzędach. – dodała Gabriela Staszkiewicz.
Miasto dysponuje projektem remontu budynku wraz z audytem energetycznym i może go udostępnić przyszłemu wykonawcy. Trzeba zaznaczyć, że modernizacji wymagają również parkingi wokół MHT.
Startujący w przetargu powinien zaprezentować co najmniej dwa warianty koncepcji funkcjonalno – przestrzennej, obejmującej zagospodarowanie budynku MHT wraz z okolicznymi terenami.
Węzeł zamiast straganów
W pobliżu MHT mieści się targowisko rolno-spożywcze. Naprzeciwko jest dawne lodowisko, które służy za parking podczas dni handlowych, i to właśnie tam mogłyby zostać przeniesione stragany z terenu przy ul. Katowickiej. – Po rozmowach z osobami, które handlują przy ul. Katowickiej wiemy, że targowisko nie cieszy się już takim zainteresowaniem, jak w przeszłości. Kupcy chętnie przeniosą się w pobliże targu rolno-spożywczego. To zapewni im więcej klientów. – wyjaśniła burmistrz Cieszyna.
Handlujący przy Katowickiej sprzedają dwa dni w tygodniu. Zdarza się, że w pozostałe, na terenie tym, który należy do miasta, „rządzą” osoby bezdomne.
Urzędnicy chcą, aby przy ul. Katowickiej powstał Park&Ride. Mógłby się tu znaleźć m.in. parking dla autobusów. Wielu przewoźników ma teraz duży problem z zaparkowaniem takiego pojazdu w Cieszynie. – Pomysł jest taki, aby odwiedzający nasze miasto mogli zostawić samochód na darmowym parkingu, kupić bilet na autobus i udać się komunikacją publiczną do miasta. Nie musieliby szukać już miejsc parkingowych w centrum. – podkreśliła burmistrz. - Trzeba także pamiętać, że naprzeciwko jest duże osiedle, gdzie brakuje parkingów. W Cieszynie jest za mało darmowych miejsc parkingowych. Powinniśmy mieć ich więcej. – powiedziała Gabriela Staszkiewicz.
Przekształcenie dużego terenu przy ul. Katowickiej w Park&Ride jest pomysłem na rozwiązanie tego problemu.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.