Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szewczyk w Domu Narodowym

Do 20 października w Galerii Domu Narodowego w Cieszynie można oglądać wystawę "Andrzej Szewczyk - Wierzę w przeżycie", przygotowaną w 5. rocznicę śmierci artysty.

Andrzej Szewczyk to jedna z najciekawszych osobowości powojennej sztuki polskiej. Urodzony w 1950 r. w Katowicach - Szopienicach, mieszkał i pracował w Kaczycach Górnych, Pogwizdowie i Cieszynie. Zmarł 29 września 2001. Był malarzem i pedagogiem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Prowadził eksperymenty ze strukturą obrazu (m.in. wykorzystywał używane przez malarzy pokojowych wałki z dekoracyjnymi wzorami), zagadnieniami zapisu: księgi, pisma i kaligrafii (tworzył księgi, biblioteki, woluminy, foliały). W 1977 roku nawiazał stałą współpracę z warszawską Galerią Foksal. )Od 1981 roku powstają prace ze ścinek kredek oraz drewnianych klocków zalewanych kroplami ołowiu.

Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w największych polskich muzeach i galeriach oraz renomowanych kolekcjach zagranicznych (m.in. Nowy Jork, Kolonia, Norymberga, Turyn). Stała ekspozycja jego parc znajduje się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
źródło: COK
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: