Szable w dłoń!
Czwarte „Zamkowe spotkania z historią" przeniosły tym razem uczestników w XVII-wieczne czasy, nawiązując do ostatnich lat rządów dynastii Piastów. Historycy dowodzą, że nie należały one do najszczęśliwszych w dziejach nadolziańskiego grodu i księstwa cieszyńskiego.
Niedzielna impreza plenerowa zgromadziła licznych widzów. Mogli oni oglądać pokazy dawnych rzemiosł, pojedynki na białą broń oraz oblężenie zamku cieszyńskiego podczas wojny 30-letniej. Najbardziej ciekawe wszystkiego były dzieci, które wkładały paluchy do armatnich luf, próbowały wywijać szablami, a także stawały u boku „szwedzkich wojaków", by rodzice zrobili im pamiątkowe fotki.
- Zaczyna mnie boleć gardło - przyznał, śmiejąc się, Jerzy Wałga - ostatni rzemieślnik w naszym regionie wykonujący słynne strzelby cieszynki. - Ludzie dopytują się o cieszynki, są ciekawi historii tej broni, podpytują o warsztat. To miłe, ale na dłuższą metę trochę męczące. Nie jestem w końcu mówcą -dodał i... dalej wyjaśniał. Obok z elementami drewnianych kół stał Andrzej Kajzar z Łączki. - Dla mnie to hobby. Prawdziwym kołodziejem był mój ojciec. Robię koła do armat, czasami ktoś chce, żeby naprawić koło w bryczce -powiedział. Nie zabrakło też armat, które udostępnił Czesław Kanafek z Bładnic Dolnych, zajmujący się wyrobem replik dawnych kulomiotów i broni czarno-prochowej.
Na trawiastym placu obok Wieży Piastowskiej toczyli pojedynki szermierze, fechtując szablami, szpadami i rapierami. W szwedzkich żołnierzy wcielili się członkowie Hufca Rycerstwa Małopolskiego „Leliwa" z Baranowa Sandomierskiego. Wspierali ich wojacy z Kieleckiego Bractwa Artyleryjskiego. Po południu wspólnie przepuścili szturm na basztę ostatecznej obrony, odgrywając scenę oblężenia zamku cieszyńskiego przez wojska szwedzkie wiosną 1646 r.
Czeka nas jeszcze piąta, ostatnia edycja „Zamkowych spotkań z historią". W pierwszy weekend września rzecz dotyczyć będzie okresu panowania Habsburgów oraz 200-lecia cieszyńskiego drukarstwa.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.