Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Święta, święta... drogie święta

Jedna siatka zakupów to sto złotych, dwie to dwieście... Można łatwo policzyć ile potrzebujemy na zakupy... - słychać na straganach na lokalnych targowiskach. Wszystko zdrożało przynajmniej o kilkanaście procent, choć jak pokazują badania i ceny paliw mocno podskoczyły, a to ma wpływ na cenę wszystkich produktów.

- Drogo, drogo, coraz drożej – mówią mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego, wybierający się na przedświąteczne zakupy. I to nie tylko u lokalnych kupców, a także do marketów, gdzie można liczyć na promocje czy okazje cenowe. - Na co dzień robię zakupy w markecie, jednak zakupy świąteczne postanowiłam zrealizować u lokalnych kupców i postawić na jakość. Jednak i tu trzeba głębiej sięgnąć do portfela – rozkłada ręce Edyta, mieszkanka gminy Hażlach.

Szczegółowe dane na temat marcowej inflacji w poszczególnych kategoriach produktów GUS poda w najbliższym czasie, jednak widać i bez specjalnych zestawień, że żywność drożeje jak pokazują badania o ok. 10-20  procent w stosunku do poprzedniego roku. Jednak to uśrednione szacunki. Za mięso na świątecznym stole, oleje roślinne i zwierzęce – musimy zapłacić o 25 % więcej, niż przed rokiem. Jaja bez których nie wyobrażamy sobie Wielkiej Nocy w ciągu roku podrożały o 10 %, sery z kolei o 12%., a mąka – o 17,7 %, tym samym pieczywo też jest droższe o prawie 20 %.
Jednak podwyżki nie dotyczą tylko żywności. W jeszcze szybszym tempie drożeją energia i paliwo – a tu już podwyżki sięgające kilkadziesiąt procent.

To będą inne święta wynika z badań. Z badania na temat wielkanocnych wydatków wynika, że 20 proc. rodaków planuje wydać mniej niż przed rokiem. 64 % chce mniej kupić, 26 % poszuka tańszych zamienników produktów. Z kolei 37 % ma zaplanowany taki sam budżet jak na święta 2021 roku, ale ze względu na inflację 68% z nich zamierza kupić mniej produktów, a 26 %. wybierze tańsze zamienniki.

Jednak realnie 25 % ankietowanych, podkreśla, że na tegoroczne zakupy wielkanocne wyda więcej pieniędzy. Aż 91 % wskazuje, że wynika to właśnie ze wzrostu cen. Rezygnujemy z kupna dekoracji, lub wykonujemy je sami w domu. Cenimy także te zakupy, które są przekazane na rzecz np. uchodźców z Ukrainy. Rodacy zastanawiają się także nad odwiedzinami u rodzin. Dalsze podróże są dużo droższe, niż rok temu.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-15 19:20:46
św. Patryk.: ciemny lud płaci za parówki wyborcze kaczyńskiego i reszty jego złodziejskiej bandy - niestety, uczciwi i rozumni też te koszty bolszewickiej bandyterki rządzących ponoszą
2022-04-16 00:39:09
donekT: Od kiedy mazurek kojarzy się z obchodzeniem świąt na Śląsku?
2022-04-16 07:33:05
perpetua: Od kiedy święta obchodzi się tylko na Śląsku?
2022-04-16 14:05:36
miriam11: A gowno prowda z tym paliwym. Ktoś kto twierdzi że drożyzna w sklepie jest efektem wzrostu cen paliwa, niech lepi odrazu woło że to wina Tuska!! Na jedno wychodzi.
2022-04-17 03:04:20
Wazon: Ale.biedy nie widać..ludzie jak.wydawali kasę tak wydają i nie ważne czy 100czy 500zl ważne że amoku ciąg dalszy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: