Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Święta świąt

Święta Wielkanocne wciąż pozostają dla wielu z nas typowo rodzinnym czasem. Wszyscy wiemy jak miło jest zasiąść przy smakowicie zastawionym stole, na którym zapach bab i mazurków przypomina, że to już święta. Jednak baranek z cista i kolorowe pisanki to nie wszystko...Ważny jest również religijny wymiar tych dni.

Czym dla chrześcijanina jest Wielkanoc? Co powinno być najważniejsze w tym czasie? O to zapytaliśmy Księdza Tomasza Wojtyłę z Parafii Świętego Jana Nepomucena w Pogwizdowie.

Trzy święte dni...

Ksiądz Tomasz Wojtyła: Tajemnica Męki i Zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum Dobrej Nowiny, którą Kościół głosi światu. W sposób szczególny wyraża się to w liturgii, podczas obchodów tzw. Triduum Paschalnego. Rozpoczyna się ono Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy drugimi nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Trzy dni Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego stanowią trzy nierozłączne etapy jednego wydarzenia zbawczego - Paschy Chrystusa. Nie można oddzielić od siebie Chrystusowego Krzyża i Zmartwychwstania. Liturgia Kościoła nigdy nie czci Krzyża nie akcentując równocześnie Zmartwychwstania.

Symbolika Triduum Paschalnego...

Ksiądz Tomasz Wojtyła: Podczas obrzędów Wielkiego Czwartku wierni, czyli my wszyscy, gromadzą się wokół Chrystusa Pana na podobieństwo uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy. Uczestniczą w tych samych wydarzeniach, tak samo przyjmują Ciało i Krew Pańską, tak samo, w obliczu zbliżającej się męki i śmierci krzyżowej, wysłuchują testamentu miłości, którym jest sam Chrystus w  swoim Słowie. Liturgia na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek zaprasza przede wszystkim do rozważenia biblijnego opisu męki Pańskiej, a następnie do adoracji i uczczenia Krzyża świętego. Jest to, wraz ze wspólną Komunią św. punkt szczytowy liturgii tego dnia, która zgodnie z tradycją kończy się przeniesieniem eucharystycznego Ciała Chrystusa do adoracji, do tzw. Grobu Pańskiego. Wielka Sobota jest dniem w którym nie sprawuje się Mszy św. ani innych nabożeństw. Jedynym elementem liturgicznym Kościoła jest Liturgia Godzin, koncentrująca się na Grobie Pańskim. Wszystkie te obrzędy znajdują swoją kulminację i syntezę w uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej. To właśnie w tę paschalną noc w sposób szczególny uobecnia się i łączy w jedno: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, co wyraża śpiewany tylko wtedy, raz w roku, Exultet.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: Wielkanoc nie jest po prostu jednym ze świąt, ale jest "Świętem świąt", "Uroczystością uroczystości"...

Ksiądz Tomasz Wojtyła: Czynne uczestnictwo człowieka wiary w  liturgicznych obrzędach okresu paschalnego ma wielki wpływ na kształtowanie jego postaw życiowych. Doświadczenie Chrystusa umęczonego i zmartwychwstałego jest źródłem mocy i męstwa w codziennych przeciwnościach, które przynosi życie. Zmartwychwstały Chrystus jest zasadą naszego zmartwychwstania: już teraz przez usprawiedliwienie naszej duszy, a później przez ożywienie naszego ciała. Dlatego też, życie moralne chrześcijanina powinno być życiem w  jedności z cierpiącym i zbawiającym Chrystusem we wspólnocie Kościoła. Przez swoją śmierć Jezus rzuca światło na sens życia i śmierci każdej istoty ludzkiej. Z wiary w Chrystusa wypływa bezwarunkowe opowiedzenie się za życiem w pełni pozytywnie moralnym i religijnym, bo to właśnie wiara w  Zmartwychwstałego zwyciężyła śmierć, którą dla człowieka jest życie niemoralne, niereligijne. Niech nasze uczestniczenie w tych wielkich wydarzeniach naszej wiary będzie dla każdego i każdej z nas odkryciem miłości Chrystusa, którą objawił nam szczególnie przez wydarzenia, które wspominamy obchodząc święte Triduum Paschalne.

 

BsK
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: