Świeccy przy ołtarzu?
Dziś rozpoczął się trzydniowy synod Kościoła Ewangelickiego. W planach obrad jest m.in. przyjęcie preliminarza finansowego Kościoła na rok 2014, wybór zastępcy biskupa Kościoła oraz rozpatrzenie wniosku pochodzącego z Cieszyna, biskupa Kościoła– ks. Jerzego Samca dotyczącego zmian zapisów w Pragmatyce Służbowej, zgodnie z którą świeccy będą mieli zapewnioną możliwość pełnienia czynności liturgicznych w trakcie nabożeństwa.
- Wśród tychże czynności należy wymienić: czytanie tekstów liturgicznych, zmawianie modlitwy powszechnej Kościoła, pomoc w rozdawaniu darów Wieczerzy Pańskiej (Eucharystia). Sugerowane zmiany znajdują już swoje odzwierciedlenie w praktyce Kościoła, jednak jak dotąd, nie znalazły potwierdzenia w prawie kościelnym. Wniosek biskupa Samca musi zostać przyjęty na drodze głosowania - informuje Ks. Wojciech Pracki, Rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP tworzy 68 osób, z czego 2/3 to świeccy. Pozostali są duchownymi w posłudze diakona, prezbitera/księdza i biskupa. Synod jest najwyższą władzą Kościoła upoważnioną do wprowadzania zmian w Prawie Kościelnym, wyboru Biskupa Kościoła i Konsystorza (władza wykonawcza). W jego kompetencji jest także zarządzanie finansami Kościoła.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny kościołów luterańskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie na terenie całego kraju. Służy w nim 160 duchownych. Liczy ponad 70.000 wiernych, z których ponad połowa zamieszkuje na Śląsku Cieszyńskim.
(red.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.