Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

 Dzisiaj, 10 października, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Zwrócenie uwagi na opiekę hospicyjną, podniesienie świadomości, zrozumienie misji hospicjów. A także pozyskiwanie funduszy na wsparcie i rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie to główne cele dzisiejszego święta.  

Celem jest także zwrócenie uwagi na rolę i wyzwania zespołów hospicyjnych, otaczających opieką ciężko i nieuleczalnie chorych, ich rodziny oraz osoby w żałobie. Hospicja dla dorosłych, dla dzieci, hospicja perinatalne, oddziały i poradnie medycyny paliatywnej – każdego dnia zapewniają opiekę lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, pomoc psychologów, pracowników socjalnych, kapelanów i wolontariuszy.

Ruch hospicyjny zaczął działać w Polsce w latach 80. XX wieku. Pierwsze domowe hospicjum dla dorosłych powstało w roku 1983, w Gdańsku, a pierwsze domowe hospicjum dla dzieci – we wrześniu 1994 roku w Warszawie (Warszawskie Hospicjum dla Dzieci). Na naszym terenie również działają tego typu instytucje: Hospicjum „Otwarte drzwi” oraz „Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty”.

Początkowo ruch organizowania hospicjów poświęcono przede wszystkim opiece nad pacjentami z nowotworami złośliwymi. Aktualnie opieka paliatywna świadczy usługi o tej samej jakości również pacjentom ze schorzeniami innymi niż nowotwory złośliwe. Wspomniane działania doprowadziły do szerokiego uświadomienia potrzeb w zakresie opieki paliatywnej. Dowodzi tego szybkie zwiększanie się liczby placówek opieki paliatywnej na całym świecie. Współcześnie istnieje tendencja do traktowania opieki paliatywnej oraz opieki hospicyjnej jako synonimów. Zasady postępowania w obu formach są takie same, różnią je tylko pewne struktury organizacyjne (w hospicjach częściej pracują wolontariusze).

W Dniu hospicjów i Opieki Paliatywnej otaczamy serdeczną myślą wszystkich nieuleczalnie chorych, a w sposób szczególny pacjentów i rodziny będące pod opieką hospicjów z terenu powiatu cieszyńskiego. Pracownikom hospicjów życzymy sił w codziennej walce o dobro pacjentów i jak najwięcej uśmiechu na ich twarzach, a pacjentom wytrwałości i jak najmniej odczuwalnego bulu.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-10 16:58:04
święty_Patryk: a że te "otwarte drzwi" to klasyczna maszynka do kręcenia lodów to już pisałem, i że te lody razem z siostrzyczkami 'służebniczkami' i skoczowskim ratuszem od ładnych już kilku lat pod patronatem Kopcia Tadeusza specjaliści w tej dziedzinie kręcą, ale pewnie z uwagi na wejście na temat tabu - przekręty i złodziejstwo w kościele katolickim w Polsce - redakcja ox.pl tę historię szybko skasowała, promując za to patologie w rodzaju "najśw. patyka" i podobne
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: