Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

  Świadczenie pielęgnacyjne – propozycje na 2022 rok

Świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężnym, o które mogą ubiegać się osoby, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu podjęcia opieki nad poważnie niepełnosprawnym członkiem rodziny. Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2021 r. wynosi 1971 zł miesięcznie.

 Zgodnie z zapisami ustawy, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje: matce albo ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną (dziadkowie, rodzeństwo) oraz innym osobom, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

W ostatnich dniach Rząd zaproponował podwyżkę w przyszłym roku pensji minimalnej z 2800 zł do 3000 zł. W związku z tym świadczenie pielęgnacyjne w 2022 r. może wynieść 2111 zł netto. Podwyżka o 140 zł. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne jest co roku waloryzowane 1 stycznia. Wskaźnik waloryzacji ustanawiany jest na podstawie procentowego wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w odniesieniu do poprzedniego roku.

Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego wzrost płacy minimalnej w 2022 r. o 7,1 proc., co oznacza, że wyniosłaby ona 3 tys. zł. Dla pobierających świadczenie pielęgnacyjne znaczy to, że wzrośnie ono od 1 stycznia 2022 r. z 1971 zł netto do 2111 zł netto.

Temat świadczenia pielęgnacyjnego oraz innych świadczeń socjalnych na 2022 rok będziemy śledzić i na bieżąco informować na naszym portalu.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: