Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Św. Jozefek narąbie drzewa, a Maciczka Bożo go zapali

Dziś wspomnienie św. Józefa. To kolejna ważna data w kalendarzu ludowym Śląska Cieszyńskiego. Zdaniem naszych przodków, był to pierwszy ważny dzień dla budzącej się do życia przyrody.

19 marca to wspomnienie św. Józefa – uznawanego za orędownika wiosny (marca) i patrona od spraw beznadziejnych. W okresie międzywojennym oraz powojennym imię było szczególnie popularne, w związku z czym imieniny obchodzono bardzo hucznie - istniał piękny zwyczaj składania życzeń imieninowych solenizantom i wygrywania im przez miejscowe orkiestry czy kapele stosownych pieśni. Trzy kawałki wygrywano bezinteresownie, były to zazwyczaj pieśni nabożne, a później regionalne, frywolne i wesołe – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Wraz z dniem św. Józefa miała już nadejść wiosna. Był to przedsmak nadejścia cieplejszych dni - Istniało takie przekonanie, że św. Jozefek narąbie drzewa, a Maciczka Bożo (25.03). go zapali i na świecie nastanie ciepło i od tego dnia zapanuje prawdziwa wiosna – tłumaczy Stuchlik.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-19 18:58:29
św. Patryk.: "Maciczka Bożo" - pierwszy raz słyszę ale podoba mi się, zwraca uwagę, że matka Jezusa była kobietą z krwi i kości, także miała macicę, jajniki, waginę itd - wszystko co potrzebne by zajść w ciążę i urodzić - a może jednak nie miała, bo skoro zaszła w ciążę bez udziału mężczyzny, to może i rodzić mogła jakoś nadzwyczajnie??... tak czy inaczej jakoś żal mi tego boroka Jozefa...
2021-03-19 19:15:16
Szantrapa: "Maciczki Bożej" wspomnienia, a ładują w cacao.
2021-03-19 19:33:03
miriam11: Oj, oj.Co by was Ta Maciczka Bożo nie pokorała. Komentarze poniżej jakiego kolwiek poziomu.
2021-03-19 19:58:02
św. Patryk.: Cztery lata i dwa miesiące więzienia - taki wyrok usłyszał były już ksiądz Adam S. Do przestępstwa polegającego na kilkukrotnym doprowadzeniu 15-letniego chłopca do "poddania się innym czynnościom seksualnym" miało dojść kilka lat temu, kiedy był proboszczem jednej z parafii w województwie podlaskim. O byłym już księdzu zrobiło się głośno, kiedy Tomasz Sekielski, pracując nad filmem "Tylko nie mów nikomu", opublikował nagranie, na którym widać, jak Adam S. mimo zakazu nałożonego przez biskupa spowiadał wiernych i odprawiał nabożeństwo. Adam S. do października 2018 roku roku pracował też jako katecheta w szkole podstawowej w miejscowości Grądy-Woniecko.
2021-03-20 07:37:33
miriam11: Ale to nie jest artykuł o pedofilach tylko o świętowaniu w dniu imienin Józefa i związanym z tym dniem przysłowiem. A wy szkalujecie imię Matki Bożej. No komentaże z du... dzieciaki piszecie.
2021-03-20 08:18:39
jasper: Dlaczego Maciczka Boza nie chroni dzieci przed przestepcami w sutannach? Maciczko widzisz i nie grzmisz ! Czyzby biskupi, ktorzy przez stulecia ukrywali tych zboczencow lub sami byli przestepcami mieli boza ochrone ?
2021-03-20 08:34:14
św. Patryk.: miriam nie ośmieszaj się - Maryja na pewno wstawiłaby się za ofiarami pedofilów w sutannach i nie ma dzisiaj w kościele katolickim ważniejszego problemu do rozwiązania, a co do szkalowania to daruj sobie, ale bulczysz i co najwyżej prowokujesz innych by cię po imieniu nazwali
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: