Stypendia Polityki w Cieszynie
Redakcja "Polityki", po raz siódmy wręczyła stypendia młodym naukowcom. W tym roku wyróznionych zostało 17 laureatów (każdy z nich otrzyma 25 tys. zł). Jednym z siedemnastki wyróznionych jest mgr Daniel Cichy - wykładowca Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie.
Daniel Cichy studiował muzykologię w Krakowie oraz Heidelbergu, stypendysta Deutscher Musikrat i Ernst von Siemens Musikstiftung. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół dwóch zagadnień: najnowszej twórczości kompozytorskiej, rozpatrywanej w kontekście historii muzyki, estetyki, postaw filozoficznych oraz dzieł operowych. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat twórczości Witolda Szalonka.
Zajmuje się także publicystyką muzyczną. Regularnie publikuje artykuły i eseje w prasie polskiej (m.in. w „Tygodniku Powszechnym", „Ruchu Muzycznym", „Rzeczpospolitej", „Glissando", „Didaskaliach") oraz zagranicznej (m.in. „Neue Musikzeitung", „MusikTexte", „Neue Zeitschrift für Musik"). Współpracuje także z Programem 2 Polskiego Radia.
Daniel o sobie:
Stypendium POLITYKI? Nade wszystko zaszczyt. I radość, że muzykologia, jako dyscyplina dość hermetyczna, mało spektakularna (czytaj: nie ratująca życia i nie wpływająca na postęp technologiczny) może zaistnieć w społecznej przestrzeni. Na liście stypendialnych wydatków znalazł się laptop, sporo ważnych książek i załatanie dziury w budżecie wydania pracy magisterskiej.
Naukowe marzenia? Aby muzykologia stała bliżej słuchacza, by przewodziła po dźwiękowych meandrach, objaśniała i wskazywała rzeczy wartościowe, a nie zamykała się bibliotecznych pokojach. Poza tym napisanie kilku książek o muzyce, których rozbudowane konspekty - z braku czasu - nie mogą wyrwać się z komputerowego folderu.
W czasie wolnym? Oczywiście słuchanie muzyki. Jeszcze: czytanie, podróżowanie, fotografowanie i gotowanie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
