Strzelamy? Będzie więcej strzelnic?
Choć w skali całego kraju po lutowej inwazji Rosji na Ukrainę strzelnice i kluby strzeleckie zaobserwowały gwałtowny wzrost chętnych, a gdzieniegdzie nawet oblężenie, na Śląsku Cieszyńskim nie widać wielkiego wzrostu zainteresowania nauką strzelania czy kursami strzeleckimi. Zapytaliśmy w kilku strzelnicach w okolicy – odpowiedź jest podobna - nie ma wyraźnie zwiększonego zainteresowania strzelaniem. A te osoby, które w pierwszym rzucie po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą trafiły na kursy strzelania lub do klubów strzeleckich, wykruszyły się.
Jak informuje nas Magdalena Panek, Wiceprezes Zarządu Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego w ostatnim czasie zainteresowanie strzelectwem wzrosło o jakieś 20% w porównaniu z poprzednim rokiem, choć nie przekłada się to na liczebność samego Bractwa, które obecnie wynosi ok. 90 członków.
A jak to wygląda w instytucjach? Czy planowane są jakieś odgórne akcje wspierające rozwój umiejętności obsługi broni, np. udział w konkursie „Strzelnica w powiecie”?
"Strzelnica w powiecie"
Od kilku lat Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje konkurs dla podmiotów samorządowych (a więc gmin, powiatów, szkół etc.), w ramach którego można pozyskać środki na popularyzację i rozwój strzelectwo – w szczególności budowę strzelnic.
- W jego ramach powstały 3 strzelnice klasyczne wielkogabarytowe, (dodatkowo 1 strzelnica będzie oddana do użytku w tym roku), 2 pneumatyczne oraz 43 wirtualne. lipcu br. rozstrzygnięto kolejne konkursy na dofinasowanie budowy 13 strzelnic pneumatycznych i 70 wirtualnych. Ogółem na dofinansowanie strzelnic do tej pory Ministerstwo Obrony Narodowej wydało ponad 11.8 mln. Zł – informuje nas Biuro Prasowe MON.
Niewiele Gmin rozważa ten temat
Zapytaliśmy również gminy z naszego powiatu i powiat, czy jednostki te zamierzają startować w tym roku w ministerialnym konkursie "Strzelnica w powiecie" (dwa tegoroczne konkursy się zakończyły, termin zgłoszeń w trzecim kończy się 23 września, dwa pozostałe - w toku).
W odpowiedzi od Gminy Cieszyn, Gminy Dębowiec, Gminy Strumień dowiedzieliśmy się krótko, że nie mają takich planów.
Rzeczniczka Prasowa Starostwa Powiatowego, Sylwia Pieczonka odpisała, że również „Starostwo Powiatowe w Cieszynie nie planuje w bieżącym roku zgłoszenia się do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej pt. „Strzelnica w Powiecie”, ale dodała, że „w związku z tym, że taki wniosek może złożyć samodzielnie każda jednostka samorządu terytorialnego – informacja o ogłoszonym konkursie została przekazana do wszystkich gmin z terenu powiatu cieszyńskiego”.
Do sprawy w Gminie Hażlach podchodzą „pozytywnie”, ale nie w tym roku: - W odpowiedzi na Pani zapytanie prasowe dotyczącą strzelectwa w powiecie, informuję, że pozytywnie podchodzimy do tego tematu i analizujemy ewentualną możliwość budowy tego typu obiektów na naszym terenie, jednakże z powodu realizacji mnogości zadań finansowych w obecnym roku, Gmina Hażlach nie planuje uczestniczyć w konkursach ofert „Strzelnica w powiecie” - odpowiada Marcin Kraus, Pełnomocnik OIN w Gminie Hażlach.
Zdaniem Dariusza Jakubca, Naczelnika Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Gminy w Brennej, „strzelnice są dedykowane starszej młodzieży”, a na „terenie Gminy Brenna działają tylko szkoły podstawowe, a więc nasza Gmina nie planuje obecnie składania wniosków do tego konkursu”.
Z kolei w Istebnej od Wiolety Golik z Referatu Rozwoju, Infrastruktury i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Brenna, dowiadujemy się, że „Gmina Istebna na dzień dzisiejszy nie planuje udziału w projekcie "strzelnica w powiecie" ponieważ nie posiada przystosowanego obiektu oraz dokumentacji projektowej adaptacji pomieszczenia na funkcjonowanie strzelnicy, co na etapie składania oferty realizacji zadania utworzenia strzelnicy jest obligatoryjne.”
Wiślański Burmistrz, Tomasz Bujok informuje, że Wisła szuka miejsca na strzelnicę: „(…) Gmina Wisła poszukuje ewentualnych miejsc, które mogłyby zostać przeznaczone jako całoroczny teren strzelnicy. W przypadku znalezienia takiego miejsca oraz uregulowania jego stanu prawnego tzn. zakupu przez gminę Wisła rozważymy zgłoszenie się do przedmiotowego konkursu”.
Gdzie w powiecie można strzelać?
Obecnie na terenie naszego powiatu jest parę miejsc, gdzie można poćwiczyć strzelanie: jedna strzelnica jest w Zespole Szkół im. W. Szybińskiego, druga to strzelnica treningowa znajduje się w Zespole Szkól Technicznych na ulicy Frysztackiej, trzecia strzelnica znajduje się w Domu Rolnika w Harbutowicach (pneumatyczna) oraz w Miedzyświeciu (także treningowa), w Wiśle w Parku Kopczyńskiego (prywatna, pneumatyczna), strzelnica myśliwska PKŁ „Hubertus” w Goleszowie oraz strzelnica prywatna „Gajówka” zlokalizowana w Bładnicach Dolnych, a także strzelnica pneumatyczna LKS LOK "Korona" w Gumnach.
A Wy jakie macie doświadczenie z bronią? Umiecie strzelać? Popieracie postulaty szerszego dostępu do broni? Chcecie, by w powiecie cieszyńśkim powstało więcej strzelnic? Napiszcie w komentarzu poniżej.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.