Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strażacy sprawdzali wiedzę

34 uczniów szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego powiatu wzięło udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Tym razem odbył się on w Kisielowie.
Wpierw były eliminacje gminne, w sobotę (29.03.2014) w OSP w Kisielowie spotkali się najlepsi reprezentanci z całego powiatu. Uczestnicy podzieleni byli na trzy grupy, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Test składał się z dwóch części:  pisemnej i ustnej przed komisją.
 
- To weryfikacja wiedzy na temat szeroko pojętej wiedzy ochrony przeciwpożarowej. Mamy tutaj członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, ale są także pasjonaci pożarnictwa, uczniowie, którym nauczyciele zaszczepili chęć zgłębiania tej wiedzy. Nie ograniczamy tego konkursu tylko do członków OSP. Najważniejsze jest budowanie świadomego społeczeństwa. Społeczeństwa, które później tę wiedzę, będzie przekuwało na umiejętności, kompetencje społeczne. Mam nadzieję, że w przyszłości będą tworzyli i budowali społeczeństwo obywatelskie – podkreśla Rafał Glajcar, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Cieszynie.
 
 
Bieżący rok jest szczególny dla strażaków. Mija bowiem sto lat od utworzenia na naszych ziemiach Krajowego Związku Polskich Straży Pożarnych na Śląsku Cieszyńskim. Wiele pytań podczas testu dotyczyło właśnie historycznych wydarzeń sprzed stu lat. Pytano również o Klemensa Matusiaka, inicjatora powstania i pierwszego prezesa Związku. Z tej okazji główne uroczystości rocznicowe odbędą się 17 maja na rynku w Cieszynie, w ramach wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka oraz 13. Ekumenicznych Spotkań Strażaków.
 
Jak przyznaje młodzież biorąca udział w teście, straż pożarna i zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową to ich pasja. Wielu z nich bierze już czynny udział w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. Chłopcy wiążą ze strażą swoją zawodową przyszłość.
 
Pytania na turnieju były bardzo szczegółowe. Część z nich dotyczyła historii straży pożarnej na Śląsku Cieszyńskim, ale były też pytania czysto techniczne – np. jaką średnicę ma słup ześlizgu w jednostce Ratowniczo-Gaśniczej, czym charakteryzuje się II stopień oparzenia, czy kim jest elew.
 
 
 
Najlepiej z testem i egzaminem ustnym poradzili sobie: Małgorzata Legierska (Istebna), Mateusz Lebioda (Skoczów) i Joanna Bujok (Wisła). Te osoby będą reprezentowały nasz powiat w eliminacje wojewódzkich, które w kwietniu odbędą się w Siewierzu
 
Zobacz fotoreportaż.
 
Jan Bacza
 
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: