Straż Miejska w czasie pandemii: Cieszyn (1)
Jako pierwszy na nasze pytania odpowiedział Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie – Jacek Bąk.
- Koniec I kwartału to pojawienie się korona wirusa w naszym kraju. Jak Straż Miejska odnalazła się w tej sytuacji końcem marca?
- Od początku pandemii w Polsce czyli od 13.03.2020 roku do dnia 2 luty 2021 roku Straż Miejska w Cieszynie podjęła interwencje w 952 przypadkach, które można by określić jako interwencje związane ze zwalczaniem covid-19 ( ogólnie wszystkich interwencji w tym okresie było ok.8500 interwencji- czyli ponad 11% interwencji to te ukierunkowane na zwalczanie covid-19). Były to w głównej mierze interwencje związane z przestrzeganiem zakazów, nakazów nakładanych przepisami. Był także szereg interwencji ( zwłaszcza w początkowym okresie) gdzie SM Cieszyn służyła pomocą osobom objętym izolacją, przyjmowaliśmy zgłaszanie potrzeb mieszkańców. W Straży Miejskiej w Cieszynie uruchomiono punkt informacyjny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Czy od samego początku współpracowaliście z Policją jak to miało miejsce w większości miast w województwie śląskim i czy nadal prowadzicie wspólną pomoc mieszkańcom?
- W początkowej fazie pandemii prowadziliśmy wspólne patrole z Policją, jednak chcąc uniknąć ewentualnych wspólnych zakażeń pomiędzy oboma służbami odstąpiono od tej praktyki. W kwietniu 2020 roku przeprowadzono 10 wspólnych patroli ukierunkowanych na zwalczanie covid-19. Po tym okresie współdziałanie odbywało się na przekazywaniu zadań przez Policję, informowanie Policji i zrealizowanych przedsięwzięciach i przekazywanie policji dyslokacji sił Straży Miejskiej.
- Na czym w głównej mierze taka pomoc polega i czy nie przeszkadza to w Waszych obowiązkach statutowych?
- Obecnie współpraca pomiędzy SM a Policją ukierunkowana jest na wymianie informacji o wynikach działań i dyslokacji sił Straży Miejskiej, ewentualnie wsparcie w przypadku podejmowanych interwencji.
- Cieszyn to miasto przygraniczne. Czy macie jakieś problemy z przestrzeganiem zakazów zarówno przez polskich i czeskich mieszkańców?
- Trudno nam informować o tym, czy przygraniczny charakter miasta ma wpływ na podejmowane interwencje, gdyż nie zbieramy danych dotyczących obywatelstwa osób wobec których podejmujemy interwencje. W każdym bądź razie obywatelstwo sprawców lub zgłaszających nie determinuje naszych działań.
- Czego jako osoby działające na pierwszej/drugiej linii walki z pandemią sobie życzycie w tym 2021 roku?
- Tak jak każda służba życzymy sobie aby powróciła normalność, która została przerwana przez pandemię. A jako ludzie zwłaszcza życzymy sobie i innym zdrowia i wzajemnego szacunku.
Dziękując za te kilka informacji, życzymy wszystkim szybkiego powrotu do normalności a także szacunku do innych, ich pracy i służby.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.