Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Straż Miejska w czasie pandemii: Cieszyn (1)

Przed rozpoczęciem pracy, strażnicy miejscy w całej Polsce ślubują służyć Państwu i wspólnocie lokalnej m.in. chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi. Kolejnym wyzwaniem z jakim Straż Miejska mierzy się w ostatnim czasie, jest ogłoszony w Polsce stan epidemii. Na terenie naszego powiatu Straż Miejska działa w Cieszynie, Skoczowie, Ustroniu i Wiśle. Zapytaliśmy strażników o ich działania podczas obowiązywania tych wszystkich nakazów, zakazów itp.

 Jako pierwszy na nasze pytania odpowiedział Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie – Jacek Bąk.

- Koniec I kwartału to pojawienie się korona wirusa w naszym kraju. Jak Straż Miejska odnalazła się w tej sytuacji końcem marca?
- Od początku pandemii w Polsce czyli od 13.03.2020 roku do dnia 2 luty 2021 roku Straż Miejska w Cieszynie podjęła interwencje w 952 przypadkach, które można by określić jako interwencje związane ze zwalczaniem covid-19 ( ogólnie wszystkich interwencji w tym okresie było ok.8500 interwencji- czyli ponad 11% interwencji to te ukierunkowane na zwalczanie covid-19). Były to w głównej mierze interwencje związane z przestrzeganiem zakazów, nakazów nakładanych przepisami. Był także szereg interwencji ( zwłaszcza w początkowym okresie) gdzie SM Cieszyn służyła pomocą osobom objętym izolacją, przyjmowaliśmy zgłaszanie potrzeb mieszkańców. W Straży Miejskiej w Cieszynie uruchomiono punkt informacyjny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Czy od samego początku współpracowaliście z Policją jak to miało miejsce w większości miast w województwie śląskim i czy nadal prowadzicie wspólną pomoc mieszkańcom?
- W początkowej fazie pandemii prowadziliśmy wspólne patrole z Policją, jednak chcąc uniknąć ewentualnych wspólnych zakażeń pomiędzy oboma służbami odstąpiono od tej praktyki. W kwietniu 2020 roku przeprowadzono 10 wspólnych patroli ukierunkowanych na zwalczanie covid-19. Po tym okresie współdziałanie odbywało się na przekazywaniu zadań przez Policję, informowanie Policji i zrealizowanych przedsięwzięciach i przekazywanie policji dyslokacji sił Straży Miejskiej.

- Na czym w głównej mierze taka pomoc polega i czy nie przeszkadza to w Waszych obowiązkach statutowych?
- Obecnie współpraca pomiędzy SM a Policją ukierunkowana jest na wymianie informacji o wynikach działań i dyslokacji sił Straży Miejskiej, ewentualnie wsparcie w przypadku podejmowanych interwencji.

- Cieszyn to miasto przygraniczne. Czy macie jakieś problemy z przestrzeganiem zakazów zarówno przez polskich i czeskich mieszkańców?
- Trudno nam informować o tym, czy przygraniczny charakter miasta ma wpływ na podejmowane interwencje, gdyż nie zbieramy danych dotyczących obywatelstwa osób wobec  których podejmujemy interwencje. W każdym bądź razie obywatelstwo sprawców lub zgłaszających nie determinuje naszych działań.

- Czego jako osoby działające na pierwszej/drugiej linii walki z pandemią sobie życzycie w tym 2021 roku?
- Tak jak każda służba życzymy sobie aby powróciła normalność, która została przerwana przez pandemię. A jako ludzie zwłaszcza życzymy sobie i innym zdrowia i wzajemnego szacunku.

Dziękując za te kilka informacji, życzymy wszystkim szybkiego powrotu do normalności  a także szacunku do innych, ich pracy i służby.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-04 08:02:07
tom lem: ..."ogólnie wszystkich WALK w tym okresie było ok.8500 - czyli ponad 11% WALK to te ukierunkowane na zwalczanie WIATRAKÓW" ;-)
2021-02-04 08:09:34
koszor: Z doświadczenia minionych wieków wiemy, że zawsze jeśli tyrania działa pod płaszczykiem wolności i troski o człowieka, to kończy się to strasznymi zbrodniami. Niewola i nędza, także duchowa. Trzeba być ślepym i głuchym, żeby dalej gnębić społeczeństwo i niszczyć dorobek setek tysięcy Polaków. Może historia was nie osądzi, ale Bóg na pewno.
2021-02-04 08:13:50
tom lem: ...tak przy okazji, bo widać Panią Burmistrz, czy Cieszyn jest tak bogaty, że mienie gminne musi stróżować Straż Prywatna a osobiste Straż Miejska ;-?
2021-02-04 09:20:26
edward pilich : Na gnębienie mieszkańców zawsze mają pieniądze
2021-02-04 17:38:22
darios: Szkoda ze emeryt stoi na straży SM a kto inny mógł awansować ale z czego by się żyło?
2021-02-04 18:52:10
Efob: Jak mozna wogole takie bzdury komentowac.Przecierz cieszyniacy obserwuja dzialalnosc SM,komu oni pomagaja,to jest pomoc UM gdzie dobitnie przesladowani sa mieszkancy przez SM tylko zakazy parkowania,blokada kol samochodow,czlowiek czuje sie w tym miescie jak intruz.Ja jeszcze nigdy nie otrzymalam zadnej pomocy od tych nierobow,rozbijaja sie samochodami,za nasze podatki,chodza sobie na obiadki do Mapisu.Jak sie dzwoni zeby udzielic pomocy blakajacemu sie pieskowi,to przyjechali nawet nie opuscili swojego siedzenia,tylko przez okienko,takie haslo,prosze zaladowac psa do tylu druga klasa,tak zachowal sie pan straznik,wielki pomocnik.Takie chamstwo !!!
2021-02-04 19:41:30
i67: harują jak wół ....,, a laski z protestów ocierają im czoła z potu"
2021-02-04 20:05:09
FoxTrot: Czy Pani Burmistrz żyje z tym panem w tzw. "wspólnym gospodarstwie domowym", że oboje występują bez żadnych środków ochronnych w odległości mniejszej niż 1,5 metra?
2021-02-04 20:14:09
edward pilich : Kolesiostwo
2021-02-04 20:25:13
jasper: FoxTrot, zobaczyli, ze u Rydzyka nie przestrzegano odleglosci 1,5 metra. Sanepid i milicja sie nie przyczepili, nie palowali, nie pryskali gazem. Stwierdzili wiec, ze mozna. A ty sie czepiasz. Przyklad idzie z gory !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: