Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Stop pożarom traw!

Wraz z nadejściem marca, strażacy znów zmagają się z problemem jakim są pożary traw. Po raz kolejny ruszyła kampania „STOP POŻAROM TRAW”, która ma na celu podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem ich pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

- Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat – wyjaśnia st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP, jednocześnie przypominając, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również nielegalne (zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, za ten proceder grozi kara aresztu lub grzywny).

Podczas wypalania traw mogą ucierpieć zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Podczas pożaru powstaje także duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Ogień może łatwo przenieść się na okoliczne lasy, czy zabudowania. Na łące żyje również wiele zwierząt, które nie są w stanie uciec i giną w płomieniach. Niestety, trawy wciąż płoną – w lutym odnotowaliśmy 1 przypadek pożaru suchej trawy, w marcu było ich już 9 – informuje Pokrzywa. Zdarzają się sytuacje, że strażacy odnotowują kilka (a w poprzednich latach nawet kilkanaście) takich zdarzeń dziennie.

Aktualnie apel o niewypalanie traw wydaje się mieć szczególne znaczenie. Służby mundurowe w ostatnim czasie mają pełne ręce roboty z tego rodzaju interwencjami  

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-20 12:55:37
czesiohill: Tak tylko zapytam - jak ma się wypalanie traw do wzrostu populacji kleszczy? Nooooooo, tak tylko pytam. Znowu zamienił stryjek siekierkę na kijek?
2020-03-20 15:09:02
Bugs: Właśnie miałem to pisać ale 'ekolodzy i inne eokoszołomy' zaraz podniosą raban. Kiedyś dało się gonić po lesie, turlać po łąkach i robić 100 innych rzeczy na "dzikim łonie przyrody" i nikt nawet nie myślał o jakiś kleszczach. Dziś strach wejść w kawałek żywopłotu bo wszędzie słychać o tym, że atakują kleszcze. Robactwo jak tylko się zrobi cieplej wręcz atakuje parapety i okna ale nieee, trawę wypalać be.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: