Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spotkanie z kulturą

Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'' w Skoczowie wraz z Domem Dzieci i Młodzieży w Trzyńcu (Republika Czeska) zakończyło realizację projektu ''Spotkanie z kultura nad Wisłą i Olzą''. Był to już drugi projekt, który powstał przy współpracy z naszym czeskim partnerem. Ideą projektu było wzajemne poznanie się mieszkańców terenów przygranicznych oraz wzmocnienie współpracy poprzez kultywowanie i promowanie tradycji.

Działania skierowane były głównie na podniesienie wiedzy o kulturze i tradycjach regionu przygranicznego oraz na upowszechnieniu wiedzy na temat Euroregionu Tesinske Slezsko – Śląsk Cieszyński.

W projekcie zaplanowano 3 główne imprezy: warsztaty wokalno-taneczne, Festiwal Filmów Czeskich oraz Noc Świętojańską.

Pierwsze działanie, a mianowicie trzydniowe warsztaty wokalno-taneczne organizowane przez Dom Dzieci i Młodzieży w Trzyńcu miały miejsce na początku maja w Chacie Hluchova w Nydku. 8 maja 25 polskich uczestników, pod fachowym okiem instruktorek, Pani Józefy Ferek oraz Pani Agnieszki Zwardoń, wyruszyło na podbój Nydka, gdzie czekała już czeska grupa. W przepięknej górskiej scenerii, pięćdziesięcioro dzieci i młodzież z Polski, jak i z Czech, miała możliwość opracowania wspólnej choreografii oraz części wokalnej. Efekt wspólnej pracy uczestnicy warsztatów zaprezentowali podczas „Nocy Świętojańskiej” w Skoczowie. Poza zajęciami warsztatowymi, uczestnicy mieli okazję nawiązać znajomości podczas zabaw integracyjnych.


Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu był Festiwal Filmów Czeskich, który odbył się 30 maja w Teatrze Elektrycznym. Na rozpoczęcie uczestnicy mieli okazję posłuchać krótkiej prelekcji gościa z Republiki Czeskiej, po czym rozpoczął się seans bajek dla najmłodszych widzów. Około godziny 18.00 spotkaliśmy się z aktorką filmową i teatralną, również grająca w czeskich produkcjach, Panią Małgorzatą Pikus. Następnie nasi widzowie spędzili piątkowy wieczór oglądając czeskie filmy: „W Cieniu”, reż. David Ondříček oraz „Święta Czwórca”,  reż. Jan Hřebejk.


Na zakończenie projektu, zorganizowana została impreza plenerowa pn. „Noc Świętojańska”. Podczas imprezy odbyło się tradycyjne „puszczanie wianków” na rzece Wiśle, uczestnicy warsztatów wokalno tanecznych zaprezentowali swoje umiejętności sceniczne, a na zakończenie mogliśmy podziwiać przepiękny pokaz laserowy. Uroku i specyficznego czaru całej inscenizacji dodały płonące pochodnie.
W ramach polsko-czeskiej współpracy została wydana dwujęzyczna publikacja mająca na celu promowanie obu partnerów oraz podsumowanie działań projektu.


Projekt Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie dofinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Koordynator projektu
Sylwia Pagieła
 

artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: