Spotkanie poświęcone upadkom polskich uniwersytetów na przestrzeni wieków
Ostatnie spotkanie odbyło się 14 grudnia. Poświęcone było tematyce upadków polskich uniwersytetów. Prelegent omówił przyczyny, z jakich na przestrzeni dziejów upadały polskie szkoły wyższe. Mówił o polityce zaborców, ale także kwestiach ekonomicznych i społecznych. Zwrócił także uwagę na fakt nie dosłownego upadku polskich uczelni, jak miało to miejsce w czasach, kiedy były one po prostu likwidowane i rozwiązywane, a na drastyczne obniżenie się poziomu nauczania na powojennych uczelniach wyższych. Wspierając się danymi z roczników statystycznych zwrócił uwagę na to, jak zwielokrotniła się ilość studentów, za czym bynajmniej nie poszło zwiększenie ilości kadry naukowej. To musiało przełożyć się na poziom wykształcenia. - Były czasy, kiedy prowadziłem wykłady w auli dla czterystu osób. I to nie był bynajmniej wyjątek – wspominał.
Dr. Kania na spotkanie przyniósł, jak zwykle, najróżniejsze materiały książkowe oraz archiwalną już prasę. M.in. przypomniał bądź przedstawił słuchaczom pismo „Znad Olzy”. Było to czasopismo społeczno-kulturalne powstałe z inicjatywy grupy wolontariuszy i społeczników z obu stron Olzy. Wydawane było w Cieszynie w latach 2000 – 2004. Dr. Kania na spotkanie przyniósł kilka numerów, które rozdał chętnym do zagłębienia się w lekturze cieszyńskiego pisma sprzed 20 lat. Opis pisma znajdziemy w katalogu czasopism.
Następne spotkanie Sekcji historyczno - geograficznej i hobbystycznej Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się, jeśli spotkania tego typu nie zostaną odgórnie zakazane, 11 stycznia 2022 roku. Jej tematem będzie .
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.