Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spotkanie poświęcone upadkom polskich uniwersytetów na przestrzeni wieków

Sekcja historyczno - geograficzna i hobbystyczna Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotyka się w każdy drugi wtorek miesiąca o godz.16.00 w Sali Konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. Prowadzi ją dr. Tadeusz Kania.

Ostatnie spotkanie odbyło się 14 grudnia. Poświęcone było tematyce upadków polskich uniwersytetów. Prelegent omówił przyczyny, z jakich na przestrzeni dziejów upadały polskie szkoły wyższe. Mówił o polityce zaborców, ale także kwestiach ekonomicznych i społecznych. Zwrócił także uwagę na fakt nie dosłownego upadku polskich uczelni, jak miało to miejsce w czasach, kiedy były one po prostu likwidowane i rozwiązywane, a na drastyczne obniżenie się poziomu nauczania na powojennych uczelniach wyższych. Wspierając się danymi z roczników statystycznych zwrócił uwagę na to, jak zwielokrotniła się ilość studentów, za czym bynajmniej nie poszło zwiększenie ilości kadry naukowej. To musiało przełożyć się na poziom wykształcenia. - Były czasy, kiedy prowadziłem wykłady w auli dla czterystu osób. I to nie był bynajmniej wyjątek – wspominał.

Dr. Kania na spotkanie przyniósł, jak zwykle, najróżniejsze materiały książkowe oraz archiwalną już prasę. M.in. przypomniał bądź przedstawił słuchaczom pismo „Znad Olzy”. Było to czasopismo społeczno-kulturalne powstałe z inicjatywy grupy wolontariuszy i społeczników z obu stron Olzy. Wydawane było w Cieszynie w latach 2000 – 2004. Dr. Kania na spotkanie przyniósł kilka numerów, które rozdał chętnym do zagłębienia się w lekturze cieszyńskiego pisma sprzed 20 lat. Opis pisma znajdziemy w katalogu czasopism.

Następne spotkanie Sekcji historyczno - geograficznej i hobbystycznej Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się, jeśli spotkania tego typu nie zostaną odgórnie zakazane, 11 stycznia 2022 roku. Jej tematem będzie .

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-18 15:52:05
inigo: Polska nauka upada od czasów powołania do życia KEN-komisji edukacji narodowej. Dlaczego? Najlepiej świadczy o tym to, że KEN był dobry za zaborów, za sanacji, za Hitlera, za Stalina, za komuny i za postkomuny do dnia dzisiejszego. Kazdego 14 października świętujemy kolejną różnicę upadku polskiej nauki, centralnego systemu do mielenia serc i umysłów dzieci i młodzieży.
2021-12-19 08:29:20
czesiohill: Po dr dodajemy kropkę skrótu? To w ramach nowej KEN.
2021-12-19 14:21:23
suski: dodał: indi - i wszystko jasne
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: