Śląskie balowanie
A niektóre bale nie tylko mają długoletnią tradycję, ale także stały się imprezami, na których spotykają się rodacy z całego Zaolzia, a nie tylko z najbliższego otoczenia organizatorów. Tak jest w przypadku „Balu Śląskiego” organizowanego od 1965 roku przez MK PZKO w Mistrzowicach – maleńkiej miejscowości będącej obecnie administracyjnie częścią Czeskiego Cieszyna.
Działacze mistrzowickiego Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej pół wieku temu organizowali bale w gospodzie w Mistrzowicach. Na pierwszą tego typu imprezę w 1965 roku przyszło 50 gości. W latach 90-tych bal przeniesiono do Remizy Strażackiej w Mistrzowicach, potem do Hotelu Piast w Czeskim Cieszynie, Domu Polskiego Żwirki i Wigury w Cierlicku. Od kilku już lat sztandarowa impreza mistrzowickiego MK PZKO organizowana jest w Miejskim Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie i przyciąga Polaków z całego Zaolzia, a nie tylko okolic Mistrzowic. Nie inaczej było i w tym roku, kiedy to w ostatni piątek karnawału, 6 lutego blisko czterystu balowiczów bawiło się w czeskocieszyńskiej „Strzelnicy”. I to w trzech salach jednocześnie. Na dużej sali grała orkiestra "Rivieras", która gości na mistrzowickich „Balach Śląskich” już od parunastu lat i, jak zachwalają organizatorzy, zawsze się sprawdza. W saloniku muzycznym grała renomowana kapela cieszyńska "Olza", też już stały gość tej znanej na całym Zaolziu imprezy. W dawnym JazzClubie natomiast dyskotekę prowadził Bogdan Hajduk.
Jak to bywa na tego typu balach oprócz okazji do potańczenia przybyli goście mieli możliwość obejrzenia ciekawego programu artystycznego. W programie tym wystąpił ZPiT "Olza" z Czeskiego Cieszyna, czyli reprezentacyjny zespół ZG PZKO oraz Poddukielski Artyczny Zespół Folklorystyczny - profesjonalny zespół ze słowackiego Preszowa mający opinię jednego z najlepszych w tej części Europy. Bogaty i smaczny był oczywiście bufet, w którym nie mogło zabraknąć śląskich specjałów. Najważniejsza jednak była, jak to na tego typu imprezach, wspólna zabawa. W tany ochoczo ruszyli młodsi i starsi, wirowały obok siebie barwne zopaski tradycyjnych strojów śląskich i czarne wieczorowe kreacje, po parkiecie zgodnym rytmem sunęły kyrpce, oficerki i niebotycznie wysokie szpilki. A wszystko to trwało do bladego świtu, kiedy najwytrwalsi balowicze schodzili dopiero z parkietu nie mogąc odżałować, że noc, a z nią kolejny Bal ˝Sląski odchodzą już do przeszłości...
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.