Skoczów: Spór wokół naboru do przedszkoli
Ostatnia sesja Rady Miejskiej Skoczowa przyciągnęła do sali sesyjnej wielu przedstawicieli skoczowskich przedszkoli oraz rodziców. Ich liczne przybycie było wynikiem poruszonego przez radnych tematu naboru do przedszkoli w Gminie Skoczów. Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Maria Sobik zaznaczyła, iż Komisja zapoznała się z zestawieniem propozycji dyrektorów placówek oświatowych dotyczących projektów organizacyjnych na rok szkolny 2015/2016. Pragnę jednak złożyć w tym punkcie oświadczenie w sprawie naboru dzieci do przedszkoli w Gminie Skoczów. Radna zaznaczyła, iż odbyło się spotkanie z władzami, przewodniczącym Rady Miejskiej oraz dyrektorem Miejskiego Zarządu Oświaty w celu wyjaśnienia pewnych wątpliwości. Sobik w oświadczeniu poruszyła m.in. temat zatrudnienia, regulaminu przyjęć do przedszkoli, dzieci odroczonych, drugiego naboru, liczebności dzieci w grupach przedszkolnych oraz szczególnych przypadków rekrutacji.
Przypomnijmy, iż obecnie do przedszkoli publicznych w Skoczowie trwa nabór uzupełniający. Do 15 maja rodzice mogli składać wnioski o przyjęcie do przedszkola. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały podane do publicznej wiadomości 22 maja. Do najbliższego piątku, czyli do 29 maja rodzice bądź opiekunowie prawni muszą potwierdzić wolę przyjęcia do danej placówki. Ostateczna lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 3 czerwca. Ogólnie na temat rekrutacji wypowiedział się Cezary Tomiczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie. Na chwilę obecną mamy 883 miejsca. Do naboru na rok szkolny 2015/2016 zostało zwolnionych 475 miejsc w związku z przejściem dzieci do szkoły bądź rezygnacją z przedszkola. Po pierwszym etapie naboru, wolnych miejsc w przedszkolach publicznych gminy Skoczów było 145. W związku z tym nie utworzono siedmiu oddziałów. Została jednak przygotowana rekrutacja do przedszkoli w których były wolne miejsca, by zapełnić grupy – mówił Tomiczek. Jak zaznaczył dyrektor MZO jeżeli będą dzieci to zostanie uruchomiony dodatkowy oddział. Ostatecznie będziemy jednak wiedzieć jak to wygląda w momencie, kiedy proces rekrutacji się zakończy. Wtedy podamy szczegółowe dane.
Na temat naboru do przedszkoli głos zabrała również Agata Wrona, prezes skoczowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nie we wszystkich przedszkolach nabór dodatkowy został otwarty. Pojawił się argument, że jest niż demograficzny i trzeba się z tym liczyć. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz. Skoro nie ma dzieci to powinny być miejsca w przedszkolach. A tych miejsc w przedszkolach nie ma. O tym, że jest niż nie można też mówić skoro powstaje kolejne przedszkole w naszej gminie. Według mnie coś przy tej rekrutacji się zadziało. Dlaczego niektóre przedszkola nie miały możliwości dodatkowego naboru? – pytała Wrona, po czym dodała. Zostały utworzone maksymalne 25 osobowe grupy przedszkolne. Podczas gdy można było utworzyć oddziały z mniejszą ilością maluchów i wszyscy rodzice, którzy logowaliby się do danego przedszkola mieliby miejsce dla swoich dzieci.
Agata Wrona poruszyła również inne problemy związane z oświatą w Skoczowie. Wskazała m.in. na przypadek dzieci odroczonych, rozwiązanie klasy autystycznej w ZS nr 1 oraz na klasy integracyjne. Ten rok jest rokiem bardzo trudnym. Jednak w przyszłym, obowiązek przedszkolny będą miały czterolatki, a w 2017 roku trzylatki. Wówczas nabór się uzupełni. Apeluję by nie podejmować drastycznych kroków likwidacji oddziałów. Nie blokujmy miejsc w przedszkolach – mówiła Wrona.
Zastępca Burmistrza Anna Stefaniak-Bacza po wysłuchaniu wystąpienia Agaty Wrony wyraziła swoje rozżalenie, iż prezes skoczowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego wcześniej nie przyszła z tym problemem do Urzędu. Do tej pory Pani ani razu nie chciała przyjść i porozmawiać. Robi to Pani dopiero teraz na sesji – mówiła. Stefaniak-Bacza poruszyła również temat prywatnych przedszkoli. My nie mamy wpływu na powstawanie prywatnych przedszkoli. (…) Rozmawialiśmy by zwiększyć atrakcyjność naszych przedszkoli publicznych. Trzeba zacząć o tym myśleć, bo rodzice wybierają przedszkola prywatne. Warto sobie zadać pytanie dlaczego tak się dzieje. Naszym wspólnym celem jest przecież dążenie do tego żeby nasze przedszkola, placówki nie tylko miały świetnych pedagogów, były dobrze wyposażone ale żeby były również konkurencyjne do prywatnych placówek. Zdajemy sobie sprawę, że wiele trzeba jeszcze zrobić ale będziemy się o to starali.
Zastępca Burmistrza zaprosiła również wszystkich dyrektorów szkół i przedszkoli na spotkanie, które zaplanowano w Ratuszu na środę 27 maja, by omówić i przedyskutować nurtujące ich problemy. Informacja ta nie zakończyła jednak dyskusji radnych na temat rekrutacji i przedszkoli. O możliwość zabrania głosu poprosili również przedstawiciele Przedszkola nr 2 w Skoczowie. W imieniu rodziców i pracowników Przedszkola Publicznego nr 2 w Skoczowie chcemy przedstawić problem z jakim boryka się nasza placówka, a związany jest z decyzją o zamknięciu drugiego etapu naboru. Nie było możliwości wyboru naszego przedszkola. Oburzenie budzi fakt, iż w trakcie trwania naboru podjęto decyzję o zablokowaniu jednego z etapów rekrutacji. Tylko z uwagi na fakt, iż w pierwszym etapie na 100 wolnych miejsc zabrakło 20 chętnych. Podjęcie decyzji o zamknięciu czwartej grupy przedszkolnej, byłoby dla nas zrozumiałe po przeprowadzeniu kompleksowej, czyli dwuetapowej rekrutacji. Dodatkowym argumentem do przywrócenia funkcjonowania czterech grup w naszym przedszkolu jest lista chętnych osób, którą zebraliśmy w ciągu ostatnich dni. Na chwilę obecną jest to 15 chętnych dzieci. Dla nas najgorszym zaniedbaniem jest pominięcie tych dzieci, które czekają lub mają już decyzję o odroczeniu. Zasadne jest aby pozostały te dzieci w znanym sobie środowisku, bo to jest sens odroczenia. Prosimy aby nie fundować im co roku zmiany i adaptacji do nowych warunków. Biorąc pod uwagę powyższe wystąpiliśmy z wnioskiem o możliwość utworzenia czterech grup w przedszkolu publicznym nr 2 w Skoczowie. Prosimy o ponowne przeanalizowanie sytuacji przedszkola i podjęcie właściwej decyzji, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka – mówiła przedstawicielka Przedszkola nr 2. Burmistrz Mirosław Sitko przyznał, iż temat ten zostanie poruszony podczas spotkania w środę (27.05), o którym wcześniej wspomniała Anna Stefaniak-Bacza.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.