Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej

W piątek (6.09) w skoczowskim magistracie podpisano umowę, dzięki której powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Mieścić się będzie w kamienicy przy Rynku 3.

Co więcej, w ramach projektu realizowanego pod nazwą "Ochrona obszarów nadwodnych poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów przyrodniczych", powstanie także specjalna ścieżka edukacyjna przy terenach wokół rzeki Bładnicy na Górnym Borze. Łączny koszt przedsięwzięcia ma wynieść ponad 10 mln zł, z czego blisko 4 mln zł pochodzić będą z dofinansowania z Unii Europejskiej.

- Ten budynek (przy Rynku 3 - dop. red.) był pretekstem do tego, aby zająć się tym zagadnieniem, także w kontekście promocyjnym i edukacyjnym. Cały projekt zakłada zarówno działania związane z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej, ale także właśnie utworzenie ścieżek przyrodniczych na Górnym Borze i zarazem rozbudowę tego parku o istotne elementy wskazujące lokalną florę i faunę. Będą one opisywać przyrodę i wskazywać to, co mijamy często na co dzień i nie mamy świadomości, że mieszkamy w tak wspaniałym miejscu - mówił na konferencji wiceburmistrz Skoczowa, Andrzej Bubnicki.

Inwestycja ma także zwiększyć atrakcyjność turystyczną miejscowości. - To trzeba będzie obejrzeć. Z tego, co wiem z doświadczenia, zainteresowanie takimi miejscami jest później na tyle duże, że może nam wzrosnąć na terenie Skoczowa ilość osób, które zechcą do nas przyjechać, nawet o kilkadziesiąt tysięcy rocznie - mówił burmistrz Mirosław Sitko.

Przedsięwzięcie będą realizować firmy Instal Cymorek, która zajmie się remontem kamienicy na skoczowskim rynku, oraz Celmar, która jest odpowiedzialna za wykonanie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej na Górnym Borze. Prace mają zakończyć się pod koniec września przyszłego roku.

Poniżej można obejrzeć szkice koncepcyjne sal, które będą udostępniane zwiedzającym w Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-09 15:00:04
krzysztof.mm: z daleka pachnie grubym p r z e k r ę t e m - 10 m i l i o n ó w na remont kamienicy, by w końcu stworzyć w niej kolejną d o j a r k ę budżetową - tak, PiS to w końcu d o j n a zmiana
2019-09-09 15:01:23
krzysztof.mm: po nas choćby potop - to jest dewiza b o l s z e w i c k i e j władzy PiS
2019-09-09 15:38:08
donekT: krzysztof-Q, Skoczów, to nie Cieszyn, BYCIE RAZEM najważniejsze nie jest, zatem kamienicą zajął się podmiot publiczny, NIE INNY. To bardzo dobrze, iż w końcu podjęto coś konkretniejszego w odniesieniu do kamienicy znajdującej się pod numerem 3. Obiekt ten bywa, ze względu na swoje położenie, "przy okazji" wykorzystywany "często" jako tło pod różnego rodzaju wydarzenia odbywające się na Rynku. Bardzo dobrze, iż władza podjęła temat, budynek znajduje się w pobliżu siedziby Burmistrza i Rady (władz Gminy), i jego stan jak najbardziej rzutuje na postrzegania SAMORZĄDU. Pan Burmistrz to urodzony gazda, dobry gospodarz, zatem wiadome było, iż temat zostanie prędzej, czy później podjęty. Trochę to zajęło, jednak znaczenie obiektu, położenie, kwestie związane z konserwatorem i innymi służbami, a także okoliczności, iż w pobliżu odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, wymagały podjęcia PRZEMYŚLANEJ DECYZJI, NA PRZYSZŁOŚĆ, a to zajmuje i oczywiście związane jest ze sporymi kosztami.
2019-09-09 15:46:42
donekT: krzysztof-Q, Chciałbym Ci przypomnieć, iż jeszcze całkiem niedawno skoczowski urząd był zdolny "gubić" całkiem spore sumy, które w założeniu miały być przeznaczone na oświatę. Gdzie wówczas krzysztof-Q byłeś??? Sprawa polityczna??? Więcej, jeden z radnych swego czasu nosił się z propozycją sprzedaży świeżo oddanego do użytku po generalnym remoncie "Intergratora" (dogodnie położonego i potrzebnego Gminie). W zamian za potencjalnie pozyskane fundusze proponował podjęcie tematu remontu konkretnej kamienicy znajdującej się na Rynku pod numerem 3. Taka propozycja Tobie krzysztof-Q już niczym nie pachniała???
2019-09-09 15:56:49
donekT: krzysztof-Q, Więcej. Zdaje się, iż w sytuacji, gdy Gmina próbowała przez sprzedaż pozbyć się tematu budynku, zwłaszcza odpowiedzialności za stan techniczny i utrzymanie obiektu, SPEKULACJA oczekiwała stosownego obniżenia ceny obiektu, znacząco poniżej jego wartości. Na szczęście Władze zachowały się trzeźwo i nie dokonały transakcji z pogwałceniem interesu SAMORZĄDU, zarówno pod względem wysokości potencjalnie otrzymanych środków, jak i przyszłości obiektu, który jest jak najbardziej przydatny Gminie. Wówczas krzysztof-Q, jakie wyrażałeś opinie??? Może przypomnisz??? Wtedy z daleka nie pachniało Ci krzysztof-Q grubym p r z e k r ę t e m???
2019-09-09 16:15:14
donekT: krzysztof-Q, Prezydent Warszawy powinien się uczyć od skoczowskiego Burmistrza, zwłaszcza w zakresie tematyki, której ma zostać poświęcona konkretna kamienica //Centrum Edukacji Ekologicznej//. Jak się okazuje, Pan Trzaskowski (rodem spoza Warszawy, kiedy chodził "na pole" był Trzaskoskim) nie tylko nie potrafi przypilnować szamba, które niedawno wybiło w jego gospodarstwie. Ostatnio poznał się również jako potencjalny DESTRUKTOR istniejącej w Warszawie przyrody. Warszawski ratusz ma plan na miasto obok Jeziorka Czerniakowskiego. Mieszkańcy protestują - chcą przyrody. Mniej poinformowanym pragnę przypomnieć, iż konkretny teren, w zamyśle z przeznaczeniem pod zabudowę tworzy Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Już we wrześniu 2009 roku władze Warszawy wydały zgodę na budowę 6-piętrowego budynku w otulinie rezerwatu. W ocenie mieszkańców i Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Dzielnicy Mokotów planowana budowa doprowadzi do degradacji Jeziorka Czerniakowskiego. Od wielu lat problemem jest stopniowe obniżanie się poziomu wody w jeziorze, do czego przyczynia się m.in.zabudowa przez DEWELOPERKĘ pobliskiego obszaru, co również wpływa na obniżenie poziomu wód gruntowych. Jak się okazuje, Pan Trzaskowski z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuował politykę "ekologiczną" swej poprzedniczki. Po oddaniu do użytku Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie, z pewnością powinien odwiedzić i uświadomić się ekologicznie. krzysztof-Q Gdzie są obrońcy przyrody??? Dlaczego nie wesprą mieszkańców w proteście? Nad Jeziorko Czerniakowskie wielu z nich ma bliżej niż np. do Puszczy Białowieskiej.
2019-09-09 17:16:35
MILANELLO: Pełna zgoda Skoczów to nie Cieszyn W Skoczowie jest prawdziwy gospodarz (co potwierdza bezdyskusyjny wybór na drugą kadencję!) a Cieszyn słabo jak mawiają Cieszyniacy (by najmniej ci których znam) I dobrze że w Skoczowie już nie rządzą Ci co pieniądze gubili Teraz jest jakoś normalniej i dobrze
2019-09-09 17:59:41
jonasz: Dokładnie, konkurent na stanowisko też zasłużony dla gminy. Burmistrz miał godnego przeciwnika. To dobrze świadczy o samorządzie. Cieszyn może się schować.
2019-09-09 18:23:38
Wazon: szczerze mówiąć bardzo fajna sprawa..
2019-09-09 19:11:57
florian: I na rynku w Skoczowie spokojnie można spędzić czas, nikt się nie wydzicza.
2019-09-09 20:44:09
skuter66: W Cieszynie rządzi idolka krzysztofa.mm, dlatego jest jak jest.
2019-09-09 21:04:49
donekT: Raczej Pańcia...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: