Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 5/16

W związku z kryzysem gospodarczym, w 1935 roku upadła Fabryka Maszyn Józefa Staszki. Dwa lata później, Jan Molin nabył ją od Komunalnej Kasy Oszczędności w Skoczowie za 70 tysięcy złotych. Dziś przypomnimy Wam historię twórcy pierwszego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na Śląsku.

Jan Molin urodził się 25 grudnia 1892 roku w domu dziadków - Pawła i Zuzanny w Żukowie na Zaolziu. Miał on siostrę i trzech braci. Rodzeństwo to tworzyło rodzinę o wielkim poczuciu jedności. Wszyscy wzajemnie sobie pomagali pożyczając pieniądze, służąc radą. Gotowi byli wobec swoich bliskich do największych poświęceń, dzięki czemu każdy z Molinów dużo w życiu osiągnął.

Jan wyuczył się na kupca. Ukończył cieszyńską handlówkę i zaraz po skończeniu szkoły, wspólnie z kolegą stworzył małą firmę spedycyjną obsługiwaną przez wozy konne. W 1925 roku udało mu się odłożyć trochę pieniędzy na zakup pierwszego autobusu, który poruszał się na pełnych, gumowych kołach. Swojego Forda sam prowadził, sam godzinami naprawiał i sam pobierał należności za przejazd. Pomagała mu w tym dopiero co poślubiona żona Anna. Ciągle inwestując, żyli bardzo oszczędnie, odmawiając sobie wielu, w sumie dostępnych im rzeczy.

Jednak już trzy lata później, biało-niebieskie wozy JMC (Jan Molin Cieszyn) zaczęły kursować pomiędzy Cieszynem a Zebrzydowicami i Cieszynem a Pruchną. Pierwsze Przedsiębiorstwo Komunikacji na Śląsku rozwijało się sukcesywnie. Firma zwiększyła ilość pracujących przy obsłudze autobusów. JMC przetrwało nie tylko mrozy w 1929 roku, ale również wielki kryzys gospodarczy z lat 1929-1933. Sukces Molina skutkował powstawaniem kolejnych zakładów przewozowych.

Autobusy z napisem „Jan Molin" okazały się bezkonkurencyjne. Przebijały oferty innych przewoźników jakością usług, niższymi cenami biletów i zasięgiem interesu. Wiosną 1937 roku, Molin nabył od Komunalnej Kasy Oszczędności w Skoczowie Fabrykę Maszyn Józefa Staszki. Po przeprowadzeniu gruntownego remontu, nowy właściciel rozpoczął latem produkcję karoserii austobusowych oraz montowanie i naprawę różnych pojazdów mechanicznych.

W połowie 1939 roku firma JMC zatrudniała ponad 300 osób w ruchu autobusowym, 16 urzędników i kontrolerów, 60 robotników i jeszcze kilku urzędników w Fabryce Karoserii Autobusowych w Skoczowie. Dysponowała 54 autobusami, 6 samochodami osobowymi i 8 ciężarówkami wynajmowanymi kupcom i przedsiębiorcom do przewozu przeróżnych towarów. Cały ten tabor mieścił się w nowocześnie urządzonych garażach w Skoczowie, Wiśle, Istebnej i Bielsku wybudowanych przy tamtejszych filiach, a przede wszystkim w Cieszynie, w obecnej bazie PKS przy Szpitalu Śląskim. To właśnie tam gdzie znajdowały się warsztaty główne.

1 marca 1947 roku z połączenia Fabryki Karoserii i Warsztatów Mechanicznych Jana Molina z Warsztatami Mechanicznymi Harlosa powstał Zakład Blacharsko-Maszynowy MK-3, który później przyjął nazwę Zakładu Sprzętu Rolniczego i Ochronnego popularnie zwanego "Rolsprzętem". Ten zaś 1 stycznia 1973 r został 12. zakładem Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Przedwojenne tradycje Firmy JMC kontynuowane zostały przez Państwową Komunikację Samochodową oraz "Transkom".

Więcej o Janie Molinie oraz o historii jego firmy przeczytacie w naszej "Skarbnicy": skarbnica.ox.pl.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: