Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 28/15

Według źródeł, kolebka skoczowskiego szkolnictwa mieściła się w XVII wieku, tuż obok kościoła farnego przy ulicy Wałowej, w parterowej chałupie. Według sprawozdań biskupich wizytatorów, szkoła posiadała dwa ogrzewane pomieszczenia, a jej rektor był jednocześnie miejscowym organistą.

Minęło ponad dwieście lat. Skoczów posiadał już dwie szkoły, jednak z biegiem czasu okazały się one niewystarczające dla rozwijającego się miasta. Dochodziło do sytuacji, że w poszczególnych klasach uczyło się 100-120 dzieci. Takie warunki uniemożliwiały kontynuację nauki. W 1899 roku miejscowy inspektor szkolny wystąpił z wnioskiem w sprawie budowy miejskiej szkoły wydziałowej. Po przezwyciężeniu wielu trudności, radni miejscy podjęli stosowną uchwałę.

Monumentalny gmach słynnej „Jedynki”, wraz z przyległą salą gimnastyczną, oddano do użytku 23 września 1903 roku. Jej pierwszym dyrektorem został Karol Kreisel. Młodzież szkolną wychowywano w duchu austriackiego patriotyzmu, nauczając w języku niemieckim. Pierwszym polskim dyrektorem „Jedynki” był Jerzy Wojnar.

W 1933 roku szkole nadano imię Józefa Piłsudskiego. W skład czcigodnego grona pedagogicznego wchodzili wówczas m.in.: Jan Lechman, Karol Urbańczyk, Leopold Foltyn, Paweł Tendera, a także późniejszy patron szkoły - Gustaw Morcinek.

W 2002 roku do Szkoły Podstawowej nr 1 dołączono Gimnazjum nr 4, tworząc istniejący do dziś Zespół Szkół nr 3, znajdujący się przy ulicy Mickiewicza 11. Jednak w świadomości wielu mieszkańców Skoczowa i okolic, na zawsze pozostanie po prostu „Jedynką”.

Czy byliście / jesteście uczniami tej szkoły? Których jej nauczycieli lub jakie sytuacje ze szkolnych ław wspominacie najmilej? Czekamy na Wasze wspomnienia w komentarzach.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: