Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 10/16

Tydzień temu pisaliśmy o wspomnieniach Jana Brody, związanych z osobą Gustawa Morcinka, jednego z najsłynniejszych twórców naszego regionu. Dziś przypominamy dzień pogrzebu słynnego mieszkańca Skoczowa, który wywołał niemałe poruszenie na ulicach Cieszyna.

Pod koniec grudnia 1963 roku czytelnicy Głosu Śląska Cieszyńskiego mogli przeczytać następującą relację z pogrzebu Gustawa Morcinka:

"Tysiące ludzi gromadziło się od wczesnych godzin rannych przed gmachem Teatru im. Adama Mickiewicza, gdzie w hallu wystawiona została trumna ze zwłokami Gustawa Morcinka, by oddać ostatni hołd wielkiemu pisarzowi. Przed dębową trumną kłoniły się głowy przyjaciół i znajomych, starych i młodych, ludzi, którzy przybyli na pogrzeb pisarza z różnych stron kraju.[...]

O godzinie drugiej utworzył się przed gmachem teatru olbrzymi kondukt z orkiestrami kopalni "Marcel" i "Dębieńsko", by w takt żałobnego marsza odprowadzić na cmentarz komunalny trumnę ze zwłokami Wielkiego Syna Ziemi Cieszyńskiej - na miejsce wiecznego spoczynku. Kroczą delegacje różnych związków i organizacji, poczty sztandarowe, niosą wieńce[...]. Tuż za trumną postępuje rodzina pisarza, Jego bliscy i przyjaciele [...], członkowie miejscowych władz partyjnych i administracyjnych [...] oraz setki ludzi, którzy przybyli na pogrzeb z odległych nawet miejscowości naszego powiatu.

Nad otwartym grobem Gustawa Morcinka, który spoczął w mauzoleum dla zasłużonych miasta Cieszyna, pierwszy przemówił przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu, Benon Stranz, przypominając wielkie zasługi Zmarłego dla zjednoczenia Śląska - nie tylko jako pisarza, ale także jako działacza społecznego, czynnego w ruchu obrońców pokoju, we Froncie Narodowym oraz jako posła na sejm PRL.[...]

Odszedł od nas wielki pisarz, wielki człowiek, który budził w sercach ludzkich dobroć i miłość. Spoczął w ukochanej ziemi, obok najwierniejszych i najbardziej zasłużonych synów Śląska - w sercach i myślach pozostanie wśród nas na zawsze."

Fragment artykułu z "Głosu Ziemi Cieszyńskiej", nr 52 (395).


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: