Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: Gorące obrady

- Mamy bardzo trudny temat do rozstrzygnięcia – zapowiadał burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Chodziło o ustalenie stawek podatku od nieruchomości na następny rok. Radni nie przyjęli zaproponowanej przez burmistrza 15% podwyżki podatku. Ile wyniosą ostatecznie podatki od nieruchomości w 2024 roku w Skoczowie?

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Skoczowie odbyła się 29 listopada. Na niej radni dyskutowali m.in. nowe stawki podatków od nieruchomości. Burmistrz w uchwale zaproponował podniesienie tych podatków o 15%.

Burmistrz i Skarbnik – 15%

- W zeszłych latach mieliśmy pokrycie bieżącego deficytu z oszczędności lat ubiegłych, ale w przyszłym roku trzeba 7 milionów kredytu wziąć - mówił burmistrz Skoczowa na początku dyskusji o podniesieniu podatków: - To jest trudny temat dla mnie. Czy interes gminy, czy interes przeciętnego Kowalskiego, one stoją trochę przeciw sobie. Nie wiem, bardzo fajnie byłoby, gdybym teraz wycofał te uchwały i mielibyśmy te same podatki, co w zeszłym roku… Zaproponowałem 15%, niepopularna decyzja […] Jest druga propozycja – 10%, to jest różnica 850 tysięcy (wpływu dla budżetu w stosunku do 15%- [przyp. Red.]. Mamy bardzo trudny temat do rozstrzygnięcia – dodał.

- Ze względu na inflację główne stawki podatkowe rosną o 15%. I praktycznie cała Polska podąża w tym kierunku, żeby te stawki o te 15% podnieść i żeby ten status quo zachować – mówił Skarbnik Gminy Skoczów, Jerzy Ciałoń, podając przykłady okolicznych gmin, które na 15% podwyżki się zdecydowały – np. Cieszyn, Dębowiec, Istebna itd. Skarbnik podkreślał, że i tak Skoczów miałby średnie lub niższe opłaty, jeśli porównać je z innymi gminami.

- Zastanawialiśmy się z panem burmistrzem, która wersję wybrać i z racji tego, że jest bardzo dużo potrzeb […] i jest ta inflacja, która nas, niestety, dużo kosztuje, rosnące koszty wynagrodzeń, widzimy jednak konieczność, żeby te podatki rosły w taki sposób, jaki jest zaproponowany w tej uchwale [dot 15% podwyżki – przyp.red.] – uzasadniał Ciałoń, dodając, że jeśli radni wybiorą uchwałę z 15% podwyżką, przychody w budżecie wzrosną o 2 miliony 600 tysięcy, co da nadwyżkę operacyjną.

Komisja budżetu zaopiniowała negatywnie podwyżkę o 15%.  Radna Teresa Papkala argumentowała, że różnica pomiędzy 10% i 15%, czyli 800.000 można uzyskać inaczej, np. podnosząc o 2 zł opłatę za śmieci. Sitko odpowiedział jej, że opłatę za śmieci i bez tego zapewne trzeba będzie podnieść, bo ceny idą w górę.

10% będzie sprawiedliwie – proponował Dedio

- Inflacja inflacją, wszyscy czujemy ją w kieszeniach, portfelach – mówił Rajmund Dedio, Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa – ale popatrzyłem na dochody mieszkańców i wg tego, co mamy w naszym budżecie, udział podatku od osób fizycznych rośnie około 6%, to o tyle realnie mieszkańcy Skoczowa przynoszą więcej do domu.[…] Podwyższamy i tak [procentowo] więcej niż mieszkańcy zarabiają [procentowo więcej – przyp.red.] – mówił Dedio, że w jego ocenie podniesienie o 10% to wyważona propozycja, dlatego był jednym z jej inicjatorów. Jak zauważył, podatek leśny i rolny podwyższane są też o około 10%, więc byłoby to równe potraktowanie.

Skarbnik odpowiedział mu, że wynagrodzenie najniższe od stycznia ma wzrosnąć o 17,8 %. W domyśle więc mieszkańcy będą zarabiać 17,8% więcej.

„Krakowskim targiem” 12,5% ?

Burmistrz zaproponował więc, żeby „krakowskim targiem” uchwalić 12,5%. Po przerwie jednak burmistrz wycofał się z tej propozycji i zostały dwie dotychczasowe propozycje uchwał: 15% i 10%. Przeciw 15% podwyżce głosowała większość radnych (12 radnych „przeciw”, 7 radnych „za”, 2 osoby wstrzymały się). Drugie głosowanie – uchwały podnoszącej podatek o 10% przeszedł większością głosów (17 „za”, 3”przeciw” i  1 wstrzymujący się).

Jakie będą zatem stawki podatku od nieruchomości w 2024 w Gminie Skoczów?

Uchwała przegłosowana przez radnych określa następujące stawki podatku nieruchomości w 2024 roku:

  1. od I m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części, w tym garaży w budynkach mieszkalnych 0,95 zł,
  2. od I m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 30,20 zł,
  3. od I m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 13,90 zł,
  4. od I m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń 6,75 zł,
  5. od 1 m2 powierzchni użytkowej pozostałych budynków lub ich części, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 9,10 zł,
  6. od wartości budowli określonej na podstawie art.4 ust. I pkt 3 i ust. 3-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 roku poz. 70) 2%,
  7. od I m2 powierzchni gruntów:
  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 1,20 zł,
  • od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 0,55 zł,
  • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym„ mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r. poz.485 z poźn zm.) i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego 4,10 zł.

8. od I ha gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych 6,25 zł.

 

Pełna treść Uchwały (pdf)

Zapis wideo sesji TUTAJ

 

NG

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-08 20:02:38
Ruben: Kumple pana burmistrza ograbili wszystkie samorządy w Polsce i teraz wszyscy mają problem... Ale dlaczego mają na tym cierpieć m.in. mieszkańcy Skoczowa?
2023-12-08 20:55:09
perpetua: po 8 latach rządów PiS Polska jest zdemolowanym państwem z pogranicza tektury i papieru toaletowego, samorządy na krawędzi bankructwa a ten PiS-owski burmistrz wstydu nie ma - w tym samym czasie Rydzyk dostał od jego kolegów 400 milionów z naszych podatków, niech teraz Sitko do biskupa idzie po kasę
2023-12-09 08:30:00
GusGus: Przecież w Skoczowie nie tylko burmistrz reprezentuje tą ,, jedyną słuszną'' opcję polityczną. Przecież we wszystkich wyborach w tym mieście wygrywał od lat pis. Myślę, że im te podwyżki się po prostu należały.
2023-12-09 09:30:37
miriam11: "…] i jest ta inflacja, która nas, niestety, dużo kosztuje, rosnące koszty wynagrodzeń" No szanowny Panie burmistrzu a może by tak zredukować ilość etatów w tym przybytku na rynku i nie tylko tam.
2023-12-09 12:19:42
trnike: 15% podwyżki czyli maksymalnie jak tylko można, Panie Burmistrzu dostał Pan solidną ostatnio podwyżkę - to Pan może sobie płacić 15% większy podatek...
2023-12-09 17:14:38
edward pilich : Ta się dzieje we wszystkich gminach decydują radni bezradni gmina wie gdzie ma wysłć nakaz do płacenia podatku
2023-12-09 20:30:50
Artur_z_bažin: rozpanoszyła się ziomalowa biurokracja jak agresywny nowotwór za czasów PiS
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: