Składowiska odpadów na terenie powiatu cieszyńskiego
Informację o stanie środowiska na obszarze powiatu przekazała na ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego Agata Bucko-Serafin kierownik Delegatury w Bielsku-Białej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Bucko-Serafin przedstawiła dane za rok 2017. Poruszyła kwestię jakości powietrza atmosferycznego, pól elektromagnetycznych, wód powierzchniowych oraz wód granicznych. Samorządowcy mieli sporo pytań i uwag dotyczących nie tylko poruszonych w prezentacji zagadnień. Wiele emocji wzbudził temat wywołany przez Czesławę Haczek, dotyczący gospodarki śmieciowej i wysypisk.
Jak zaznaczyła Agata Bucko-Serafin, WIOŚ nie monitoruje przepływu odpadów. Robi to w pewnej części Urząd Marszałkowski. Prowadzona jest także baza danych odpadowych, tworzona w Ministerstwie Środowiska. My w ramach swoich obowiązków prowadzimy kontrolę przedsiębiorców którzy zajmują się gospodarką odpadami – przyznała Bucko-Serafin, po czym zwróciła uwagę na nowelizację ustawy o odpadach i o Inspekcji Ochrony Środowiska, która jest odpowiedzią na nadużycia w tej branży.
Na sesji obecny był Wójt Gminy Zebrzydowice Andrzej Kondziołka. Przypomnijmy, iż dwa lata temu włodarz zwrócił się z prośbą do Rady Powiatu o podjęcie uchwały ws. określenia kierunków działania Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w celu zapewnienia należytej ochrony. Wyszczególnione zostały wówczas dwa punkty: kontrola i monitoring gospodarowania odpadami ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych oraz monitoring wód granicznej rzeki Olzy. Wójt Kondziołka z oburzeniem przyznał, iż w prezentacji kierownik Bucko-Serafin nie znalazła się żadna wzmianka na temat ujętych w tejże uchwale zagadnień. W tej informacji nie znalazło się nic o co Państwo prosiliście dwa lata temu. Jeżeli jest to tylko informacja to proszę abyście zażądali od WIOŚ jej uzupełnienia – stwierdził Kondziołka.
Wójt nawiązał do problemu z którym już od dobrych paru lat zmaga się Gmina Zebrzydowice. Po raz kolejny poruszył kwestię niebezpiecznych odpadów chemicznych magazynowanych w Kaczycach. Najbardziej paradoksalne jest to, że dziś z tym problemem zostaje gmina, która odziedziczyła cały ten bałagan z dobrodziejstwem inwentarza. Zmiany w legislatywie sprawy nie uzdrowią, ponieważ ten problem już jest. Przepisy nie działają wstecz – mówił włodarz Zebrzydowic.
Bucko-Serafin przyznała, iż przedstawiony materiał dotyczył ogólnej informacji o stanie środowiska na terenie powiatu. Kierownik zaznaczyła jednak, iż WIOŚ może przygotować sprawozdanie, o którym mówił Wójt Kondziołka, z realizacji podjętej dwa lata temu uchwały. Dodała także, iż na wiele spraw WIOŚ nie ma wpływu, co wynika z przepisów prawa. Bucko-Serafin zwróciła uwagę samorządowców, iż WIOŚ nie zajmuje się tylko porzuconymi odpadami. Nie można oceniać inspekcji na podstawie tego, że w taki sposób zostały skonstruowane przepisy, iż w przeciągu kilku lat doprowadziły do powstania bardzo dużego problemu w zakresie odpadów.
Sprawą składowisk odpadów zainteresował się radny Andrzej Bacza, który skierował zapytanie do Zarządu Powiatu (Pisaliśmy). Samorządowiec poprosił o wskazanie lokalizacji składowisk odpadów znajdujących się na terenie powiatu cieszyńskiego, a także o ewentualny wykaz tych nielegalnych. Jak poinformowało Starostwo Powiatowe, w trakcie zamykania są dwa składowiska: składowisko odpadów obojętnych w Cieszynie przy ul. Frysztackiej oraz składowisko odpadów komunalnych i osadów z oczyszczalni ścieków w Cieszynie Marklowicach przy ul. Motocrossowej.
Zarząd Powiatu poinformował, iż nie posiada wiedzy na temat nielegalnych składowisk odpadów (wysypisk) na terenie powiatu cieszyńskiego. Starosta zaznaczył, iż na czerwcowym spotkaniu które odbyło się w Komisariacie Policji w Skoczowie na temat odpadów, a w którym udział wzięli: Policja, Straż Pożarna, Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna, Starostwo Powiatowe oraz Gminy Powiatu Cieszyńskiego – zidentyfikowano miejsca magazynowania odpadów mogące powodować zagrożenie pożarem, a także zadeklarowano współpracę w podejmowanych przez Policję działaniach.
Czytaj również: Uchwała rozwiązaniem ekologicznego problemu?
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.