Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sierpień miesiącem trzeźwości

Corocznie w kościele sierpień obchodzony jest jako miesiąc trzeźwości. Jest to czas, w którym Kościół katolicki w Polsce zachęca wiernych (i nie tylko) do całkowitej abstynencji od alkoholu i narkotyków. Kościół zachęca wszystkich Polaków o świadectwo powstrzymania się od picia z motywów religijno-moralnych, wychowawczych i patriotycznych.

"Nie piję, bo kocham. Nie piję, bo chcę dać przykład trzeźwego, odpowiedzialnego życia. Nie piję, bo jestem potrzebny moim bliskim w każdej chwili" - czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na tegoroczny miesiąc trzeźwości.

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą Bitwy Warszawskiej Episkopat Polski (EP) nawołuje do abstynencji od alkoholu w miesiącu sierpniu, w celu uczczenia Cudu nad Wisłą, dzięki któremu Polska zachowała niepodległość. "Pamięć o zwycięstwach z 1920 roku to nasz patriotyczny obowiązek, a także powód do dumy i do gorliwej walki z wadami narodowymi i z tym wszystkim, co osłabia Polskę".

Hasło, które przyświeca tegorocznemu apelowi to "Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach". EP w tym roku szczególny nacisk kładzie na sytuację polskich rodzin, w których występuje problem alkoholowy. Wiele polskich dzieci cierpi bowiem z powodu nałogów rodziców oraz często one same są coraz bardziej narażone na uzależnienia. Zdarza się, że na skutek pijaństwa rodziców dzieci popadają w społeczną izolację lub problemy psychiczne. Episkopat zwraca uwagę, że problemy alkoholowe dotykają większości Polaków. Według EP winni temu są reklamodawcy, którzy promują nadmierne spożycie alkoholu oraz instytucje samorządowe i państwowe, które pozwalają na tego typu reklamy. "Z bólem stwierdzamy, że w przestrzeni publicznej lekceważony jest problem nietrzeźwości. Chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu jako wyraz dobrego świętowania i udanej zabawy. Chore jest prawo, które umożliwia promowanie pijackiego stylu życia".

Apel porusza też kwestię spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Picie alkoholu w czasie ciąży może spowodować poronienie lub uszkodzić mózg dziecka, powodując ciężkie i nieodwracalne powikłania. Oprócz tego FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy, jest jednostką chorobową w stu procentach możliwą do uniknięcia, ale niestety w Polsce alkohol spożywa jedna trzecia ciężarnych kobiet.

Komunikat kończy zachęta do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu w sierpniu, która, jak podkreślono, jest wymownym świadectwem troski o trzeźwość polskiego narodu. "To świadectwo z pewnością pomoże wielu osobom uwikłanym w pijaństwo i opanowanych chorobą alkoholową wrócić na drogę wolności."

AKTA, EP

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-03 18:02:32
Antykler Forte: nikt tak skutecznie jak polski kler katolicki nie walczy z alkoholizmem, z całą pewnością dzięki cudownemu wstawiennictwu wszystkich świętych i matek boskich
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: