Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sezon na niewybuchy

W lipcu mieszkańcy Mnicha i Zabłocia natknęli się w ziemi na trzy stare pociski artyleryjskie. Pamiątki po II wojnie światowej unieszkodliwili saperzy z Lublińca.


W Żabim Kraju nie ma miesiąca bez podobnych odkryć. Od początku roku tamtejszej policji zgłoszono już siedem przypadków wykopania z ziemi niewybuchów. Stare pociski moździerzowe i artyleryjskie znajdowano na polach Zabłocia, Zbytkowa, Bąkowa, Mnicha, ale - także na... cmentarzu ewangelickim w Drogomyślu. Ślady walk toczonych na ziemi cieszyńskiej zimą i wiosną 1945 r. odkrywane są najczęściej podczas kopania fundamentów, prac polowych oraz w czasie budowy wodociągów i chodników. Ilość tego typu zgłoszeń znacząco rośnie jesienią.


- Niestety, w calym województwie mamy jeden wojskowy patrol minersko-pirotechniczny, który krąży od zdarzenia do zdarzenia i nie zawsze jest w stanie błyskawicznie dojechać na miejsce. Mimo to, jeśli ktokolwiek znajdzie niewybuch, niewypał, lub jakiekolwiek inne części amunicji, powinien natychmiast powiadomić policję. Funkcjonariuszce ocenią zagrożenie, zabezpieczą teren i powiadomią saperów -mówi Jacek Bąk, komendant Komisariatu Policji w Skoczowie, który na własnej posesji również natknął się na niewybuch z czasów II wojny światowej.

źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: