Sejm zdecydował - 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy
Projekt ustawy, która w związku ze szczególną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ma ustanowić dodatkowy dzień wolny od pracy, trafił do sejmu w poniedziałek. We wtorek przeprowadzono jego trzy czytania, co zaowocowało jego uchwaleniem. Głosowanie już się odbyło, za wprowadzeniem tej regulacji opowiedziało się aż 233 posłów.
W związku z wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego pojawiły się również głosy sprzeciwu. Zaowocowało to wprowadzeniem poprawki, która stanowi, iż wszystkie zaplanowane na 12 listopada wizyty lekarskie i świadczenia w szpitalach oraz w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej będą odbywać się normalnie. Musi być również zapewniona dostępność aptek.
W ostatecznym brzmieniu ustawa zakłada, że 12 listopada 2018 roku będzie dniem wolnym od pracy, jednak przewiduje również wyjątki. Są nimi placówki handlowe, szpitale, ambulatoria oraz apteki. Wyłączenia te mają zminimalizować chaos, jaki mogłoby spowodować wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego nieco ponad dwa tygodnie wcześniej.
Przeciwnicy wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego, wskazują szkody, jakie poniesie gospodarka. Zgodnie z opiniami ekspertów, każdy dodatkowy dzień wolny od pracy to 6,5 mld złotych straty dla gospodarki. Zwolennicy ustanowienia w 2018 roku dodatkowego dnia wolnego od pracy tłumaczą jednak, że gdyby 11 listopada przypadł w dzień roboczy i tak byłby dniem wolnym, w związku z czym gospodarka w praktyce zbyt wiele nie straci, a pracownicy tylko zyskają.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.