Schorzenie szczególne potwierdzane dodatkową opinią lekarza
Do schorzeń szczególnych, zgodnie z przepisami, zalicza się: epilepsję, chorobę psychiczną, niepełnosprawność intelektualną, całościowe zaburzenia rozwojowe, niepełnosprawność wzroku. Wiele osób niepełnosprawnych również na terenie naszego powiatu zgodnie z przepisami szczegółowymi posiadających całkowitą niezdolność do pracy oraz mający orzeczony stopień niepełnosprawności pracuje na stanowiskach pracy na których ich dysfunkcja nie przeszkadza w wykonywaniu wyznaczonej pracy.
Jest to o tyle istotne dla pracodawcy, że dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników ze schorzeniami szczególnymi w stopniu znacznym i umiarkowanym jest wyższe. Od 1 kwietnia 2020 r. wynosi ono:
- dla osób ze znacznym stopniem 3150 zł
- dla osób z umiarkowanym stopniem 2100
- dla osób z lekkim stopniem 1050 zł.
Uzasadnienia orzeczeń bardzo często nie wskazują jednoznacznie z tytułu jakiej choroby/schorzenia dane orzeczenie zostało wydane. W świetle dotychczasowych wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, jeżeli opisy chorób zawarte w uzasadnieniu orzeczenia nie przesądzają jednoznacznie, a jedynie sugerują, iż może być to jedno ze schorzeń, o których mowa w ustawy o rehabilitacji, to pracodawca powinien posiadać dokument dodatkowy, np. opinię lekarską organu wydającego orzeczenie wydaną w związku z danym orzeczeniem, która potwierdzi, iż stwierdzenia zawarte w treści orzeczenia ZUS odpowiadają schorzeniu, o którym mowa we wspomnianej ustawie.
AK, Mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.