Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Schorzenie szczególne potwierdzane dodatkową opinią lekarza

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuję, że jeśli treść orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) niejednoznacznie określa fakt występowania tzw. schorzenia szczególnego, konieczny będzie dodatkowy dokument, który potwierdzi rodzaj schorzenia.

Do schorzeń szczególnych, zgodnie z przepisami, zalicza się: epilepsję, chorobę psychiczną, niepełnosprawność intelektualną, całościowe zaburzenia rozwojowe, niepełnosprawność wzroku. Wiele osób niepełnosprawnych również na terenie naszego powiatu zgodnie z przepisami szczegółowymi posiadających całkowitą niezdolność do pracy oraz mający orzeczony stopień niepełnosprawności pracuje na stanowiskach pracy na których ich dysfunkcja nie przeszkadza w wykonywaniu wyznaczonej pracy.

Jest to o tyle istotne dla pracodawcy, że dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników ze schorzeniami szczególnymi w stopniu znacznym i umiarkowanym jest wyższe. Od 1 kwietnia 2020 r. wynosi ono:

  • dla osób ze znacznym stopniem 3150 zł
  • dla osób z umiarkowanym stopniem 2100
  • dla osób z lekkim stopniem 1050 zł.


Uzasadnienia orzeczeń bardzo często nie wskazują jednoznacznie z tytułu jakiej choroby/schorzenia dane orzeczenie zostało wydane. W świetle dotychczasowych wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, jeżeli opisy chorób zawarte w uzasadnieniu orzeczenia nie przesądzają jednoznacznie, a jedynie sugerują, iż może być to jedno ze schorzeń, o których mowa w ustawy o rehabilitacji, to pracodawca powinien posiadać dokument dodatkowy, np. opinię lekarską organu wydającego orzeczenie wydaną w związku z danym orzeczeniem, która potwierdzi, iż stwierdzenia zawarte w treści orzeczenia ZUS odpowiadają schorzeniu, o którym mowa we wspomnianej ustawie.

AK, Mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: