Samorządy wiedzą lepiej
Kluczowe jest bezpieczeństwo
Wszystko wskazuje na to, że kwestia budowy zbiornika retencyjnego w Jasienicy, nabierze tempa. Wrześniowa powódź pokazała, że jest on kluczowy dla bezpieczeństwa mieszkańców Jasienicy. - Ta sprawa w Wodach Polskich się przewijała. Początkowo bardziej na etapie samorządów. Potem w Wodach Polskich. Nie była to inwestycja na liście priorytetowych zadań inwestycyjnych. Powódź, która miała miejsce kilka tygodni temu wywołała ten temat i my teraz to zadanie będziemy zgłaszać w naszych planach – powiedział dyrektor. W wyniku ulewnych deszczy, straty na Śląsku Cieszyńskim, sięgnęły ponad osiem milionów złotych. Wśród inwestycji, które RZGW w Gliwicach zrealizuje do końca br., jest m.in. zabudowa wyrwy w korycie cieku Szeroki w Jasienicy.
Kompetencje dla samorządów
W planach koalicji rządzącej jest przywrócenie samorządom części kompetencji, które obecnie posiadają Wody Polskie. Zakres zmian w tym zakresie ma zostać uzgodniony do połowy przyszłego roku. W życie weszłyby one 1 stycznia 2026 roku.
Na spotkaniu w Bielsku-Białej Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury powiedział, że trwają już prace nad nowymi rozwiązaniami w zakresie gospodarki wodnej. Wskazał, że w 2018 roku dużo zadań, które były wcześniej w samorządach, przekazano Wodom Polskim. - Należy się zastanowić, czy ten model jest skuteczny? Moja ocena jest krytyczna. Uważam, że (…) samorządy działają szybciej, sprawniej i mają zaplecze ludzkie, ale ważne jest, by zapewnić odpowiednie finansowanie na realizację tych zadań. Nie zostawimy samorządu z tym samego – powiedział.
Ustawa wprowadzająca zmiany ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Po ich wprowadzeniu samorządy mogłyby otrzymać część funduszy, które płyną z gospodarowania wodą.
Koperski zaznaczył, że w parlamencie trwają prace nad przyszłorocznym budżetem państwa. - Ogromna jego część przeznaczona jest na zwiększenie odporności przeciwpowodziowej. Wiele projektów (…) było przygotowanych do realizacji, ale w 2015 roku zostały odłożone na półkę. Chcemy do nich wrócić i zaktualizować, by zwiększyć bezpieczeństwo. Tam, gdzie będzie taka możliwość, chcemy też przekazywać grunty na działania przeciwpowodziowe tworząc poldery, czy to suche, czy mokre – wyjaśnił Koperski.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.