Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sąd poszukuje ławników

Jest społecznym sędzią, osobą, która reprezentuje społeczną sprawiedliwość- ławnik. Sady w Cieszynie i w Bielsku-Białej szukają ławników. Kto może nim zostać i kto wybiera ławnika?

Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego (inaczej sadu), jego udział to spełnienie art. 182 konstytucji o społecznym czynniku wymiaru sprawiedliwości [Art. 182. Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości określa ustawa.] Kto nim może zostać?

- Ławnikiem może zostać obywatel polski spełniający określone w ustawie kryteria. Podstawowe wymagania, jakie stawia kandydatowi ustawa, to – poza obywatelstwem polskim – korzystanie w pełni z praw cywilnych i obywatelskich. Wyklucza się więc osoby choćby częściowo ubezwłasnowolnione oraz wobec których sąd orzekł pozbawienie praw publicznych. Kolejnym kryterium, które powinien spełniać kandydat na ławnika, jest posiadanie nieskazitelnego charakteru. To niewątpliwie ocenne pojęcie wymaga - zarówno od podmiotów zgłaszających kandydata, jak i organów decydujących o powołaniu danej osoby na ławnika – dokonania rzetelnej i wszechstronnej oceny kandydata oraz jego zachowania wobec porządku prawnego. Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa sądów administracyjnych, przez nieskazitelność należy rozumieć takie cechy charakteru, jak: szlachetność, prawość, uczciwość. – pisze Anna Chmielowiec w wydawnictwie „Ławnik-Sędzia społeczny. Informator” wydanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ponad to kandydat na ławnika musi mieć ukończone 30 lat (ale nie więcej niż 70), posiadać co najmniej średnie wykształcenie, mieszkać lub być zatrudnionym co najmniej od roku w miejscu kandydowania i cieszyć się zdrowiem pozwalającym na pełnienie funkcji.

Warto zauważyć, że ławnikami nie mogą być osoby związane z wymiarem sprawiedliwości zawodowo, czyli adwokaci, aplikanci, radcy prawni, zatrudnieni w sądach lub prokuraturze. Radcami nie mogą być też osoby duchowne, żołnierze w czynnej służbie, policjanci oraz radni gminni, powiatowi czy wojewódzcy.

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru. Lista dokumentów dołączanych do zgłoszenia kandydata: TUTAJ

Wyboru ławnika dokonuje Rada Gminy w oparciu o opinie zespołu oceniającego zgłoszonych kandydatów (zespół wyłoniony jest przez radę Gminy) oraz po zasięgnięciu informacji u komendantów wojewódzkich policji.

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-01 18:47:35
Roberta: Szkoda, że nie podano ilu tych ławników Sąd w Cieszynie potrzebuje.Może gra nie warta świeczki? Sąd zgłosi swoich kandydatów i po zawodach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: