Są dotacje dla grup nieformalnych
Za kilka dni rusza bowiem Program grantowy FIO Śląskie Lokalnie dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z woj. śląskiego. Składanie wniosków o dotacje będzie trwało 21 dni, z wykorzystaniem generatora. Nabór wniosków prowadziło będzie Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika. Projekty będą mogły być realizowane od 01.09. do 30.11.2014.
Grupy nieformalne i organizacje pozarządowe zainteresowane pozyskaniem mikrodotacji (czyli do 5 tys. zł) na swoją działalność mogą wziąć udział w szkoleniu. Jedno z nich zorganizowano w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie 22 lipca. Spotkanie takie miało też już miejsce w Pszczynie i Katowicach.
Jednym z biur regionalnych jest Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej w Cieszynie, które już ósmy rok realizuje w powiecie cieszyńskim inny lokalny program grantowy – działaj Lokalnie, ma więc w tym zakresie spore doświadczenie.
- Dysponujemy materiałami i dokumentami, z których nie wszystkie dostępne są na stronie internetowej programu – zauważyła prowadząca szkolenie Sławomira Kalisz podając stronę projektu www.slaskielokalnie.pl.
Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jaka jest specyfika programu Śląskie Lokalnie, co finansuje, jaki jest regulamin konkursu grantowego i jak można otrzymać dotację. Prowadząca szkolenie Sławomira Kalisz podpowiadała uczestnikom, jak zwiększyć szanse własnego projektu.
Warto wiedzieć, że podmioty uprawnione do starania się o dotację to:
- Młode organizacje pozarządowe (działające nie dłużej niż 18 miesięcy, których roczny budżet nie przekroczył kwoty 25 tys. zł), które dotację mogą przeznaczyć m.in. na sprzęt biurowy, sprzęt związany z obszarem działalności organizacji lub realizację zadań ze wszystkich sfer działalności pożytku publicznego.
- Grupy nieformalne (min. 3 osoby), wspólnie realizujące lub chcące realizować działania w sferze pożytku publicznego. Grupa nieformalna może występować samodzielnie bądź z zarejestrowaną na terenie województwa śląskiego organizacją pozarządową.
Spotkania poprowadzi Sławomira Kalisz reprezentująca biuro partnerskie Programu Śląskie Lokalnie.
- Kierujemy zaproszenie do udziału w szkoleniach i projekcie przede wszystkim do organizacji pozarządowych, przy których działają wolontariusze i mogą tworzyć się grupy nieformalne. Ponieważ jest to pierwszy rok działania trzyletniego programu, dysponujemy znaczącymi środkami na dotacje i bardzo zależy mam na pozyskaniu jak największej liczby grantobiorców na pierwszą edycję grantów, tym bardziej, że czasu na napisanie wniosku o dotacje jest niewiele. Program rozpoczyna swoją działalność i szanse na pozyskanie dotacji są największe właśnie teraz – mówi Sławomira Kalisz ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej będącego Biuro partnerskie Programu Śląskie Lokalnie.
- Nie ukrywam, że osobiście zależy mi na tym, by dotacje pozyskało jak najwięcej podmiotów z naszego regionu. Mamy środki na 120 dotacji na całe województwo Śląskie. Każdy z koordynatorów takich jak ja musi koordynować około 20 projektów. Wygodniej mi koordynować projekty realizowane blisko, niż jeździć do Pszczyny czy Katowic, dlatego bardzo byłabym zadowolona, gdyby Państwu udało się pozyskać dotacje… - podsumowała Sławomira Kalisz zachęcając potencjalnych grantobiorców do działania.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.