Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rzemiosło Średniowieczne na skoczowskim Rynku

Dawno, dawno temu życie nie było takie proste. Wszystko robiono ręcznie, używano naturalnych składników. Po kosz ludzie nie udawali się do IKEI, a wikliniarza, który czasem nawet kilka tygodni realizował zamówienie. W Skoczowie postanowiono wspomnieć te czasy, dlatego też Miejski Dom Kultury na Rynku przygotował warsztaty rzemiosła średniowiecznego.

 


Jak się robi gliniane dzbany czy kosz z wikliny? Jak kiedyś szyto ubrani i pleciono tkaniny? Co jest ważne w technice filcowania? – Na te wszystkie pytania można było znaleźć odpowiedź w piątek na skoczowskim Rynku, gdzie odbyły się warsztaty rzemiosła średniowiecznego.


Można było zobaczyć jak wyglądało rzemiosło przed wiekami i dowiedzieć się więcej o tradycjach rzemieślniczych w Skoczowie. W piątek skoczowski Rynek zmienił się w dzielnicę średniowiecznych rzemieślników. Każdy mógł spróbować swoich sił w wikliniarstwie, tkactwie czy lepieniu garnków z gliny. – Była to też okazja do poznania tradycji rzemieślniczych naszego miasta – mówi Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, pomysłodawca imprezy.


Podczas warsztatów techniki dawnego rzemiosła uczyli ci, którzy z dziada pradziada kultywują różnego typu rękodzieła. Wśród nich Zbigniew Borgosz – garncarz. - Garnki lepił mój ojciec i dziadek i pradziadek. I tak już zostało. Teraz chciałbym, żeby garncarstwem zajęli się synowie, ale ci nie chcą – mówiąc, że to przeżytek – stwierdził Z. Borgosz. Jednak na Rynku pojawił się grupka młodzieży, która była bardzo zainteresowana warsztatami. - Tutaj można dowiedzieć się o wiele więcej niż w szkole, takie zajęcia pokazują też jak wiele potrzeba pracy, aby daną rzecz wykonać – zauważyła Anita Zając, uczennica gimnazjum.


KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: