Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozpoczął się rok FAS/FASD w powiecie cieszyńskim

9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS. Ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, jak niebezpieczne dla rozwoju płodu jest spożywanie alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. Tego dnia Fundacja z Goleszowa zorganizowała międzynarodową konferencję. W poniedziałek (09.09) rozpoczął się również w powiecie cieszyńskim rok FAS/FASD.

W związku z obchodami 20-lecia Światowego Dnia FAS oraz Dnia Świadomości FASD Fundacja Fascynujący Świat Dziecka z Goleszowa przy współpracy z Uniwersytetem SWPS zorganizowała w poniedziałek (09.09)  Międzynarodową Konferencję Szkoleniową pt. „Trafna diagnostyka FASD? Jest na to sprawdzony sposób – Prawidłowo dostosowana terapia kluczem do sukcesu".

W spotkaniu wzięli udział głównie psycholodzy, pedagodzy i lekarze. Wśród obecnych byli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Cieszynie, studenci SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego oraz osoby zainteresowane tematyką FAS/FASD, a także delegacja Międzynarodowego Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce oraz Diakoni Polska.  Głównym celem konferencji było szkolenie w zakresie prawidłowej diagnozy FAS/FASD. W Polsce nadal błędnie przeprowadza się diagnozy np. jednoosobowo lub na niewystandaryzowanych narzędziach co prowadzi do chaosu. Po zakończonym procesie diagnostycznym rodzina nie otrzymuje żadnego wsparcia co również jest wielkim błędem i zaniedbaniem – zwracał uwagę Janusz Morawiec Prezes Fundacji Fascynujący Świat Dziecka z Goleszowa.

Prelegentami były osobistości od lat związane z FAS/FASD. Dr Susan J. Hemingway (Astley) z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle - dyrektor Stanowej Sieci Diagnostyki i Profilaktyki Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS DPN). Niekwestionowany autorytet w dziedzinie FASD. Twórca 4-Cyfrowego Kwestionariusza Diagnostycznego FASD. Hemingway (Astley) mówiła głównie o diagnostyce. Swoją prezentację rozpoczęła od zaznajomienia słuchaczy z historią jej badań, która sięga już 40 lat. Prelegentka zwróciła uwagę, iż początkowo wdrożono program pilotażowy na 3 lata w stanie Waszyngton. Jednak z czasem okazało się, że FAS jest więcej niż Autyzmu. Wtedy właśnie rozpoczął się największy proces badawczy FAS na świecie.

Prelegentka Gro Løhaugen (wiceprzewodnicząca Europejskiego Stowarzyszenia FASD, dyrektor RCP dla Dzieci w Norwegii. Autorka licznych badań i publikacji związanych przede wszystkim z wpływem określonych czynników w okresie prenatalnym oraz okołoporodowym na rozwój dziecka) mówiła głównie o chorobie FAS/FASD na całym świecie. Podawała liczne statystyki i przykłady jak postępuje się po zdiagnozowaniu dziecka w poszczególnych  krajach. Jako praktyk z Norwegii podała wiele sprawdzonych sposobów dla rodzin, szkół, diagnostów i terapeutów, jak sobie radzić w sytuacji kiedy u dziecka został zdiagnozowany FAS/FASD.

Swoje wystąpienie przygotowała również dr hab. prof. UP Halina Pawłowska-Jarońadiunkt w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, badaczka i praktykujący logopeda w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Powiatu Krakowskiego, Filia w Skale.

Po każdej wypowiedzi prelegentek pojawiało się wiele pytań. Konferencja była merytoryczna. Bardzo mnie cieszy fakt, że znaczna większość słuchaczy przed wyjściem podchodziła do mnie osobiście i dziękowała, za możliwość uczestnictwa w takim wydarzeniu. Jako Prezes i Fundator mogę określić to jednym i myślę nieprzesadzonym słowem SUKCES!!! – przyznał po konferencji Janusz Morawiec.

Na tym nie koniec szkoleniowych spotkań i konferencji. Jak zdradza Morawiec, Fundacja już przygotowuje się do kilkudniowej konferencji o zasięgu globalnym, której celem będzie posłuchanie prelegentów z całego świata i dzielenie się wiedzą jak pomagać chorym dzieciom i ich rodzinom. Na pewno na zakończenie "Roku FAS/FASD w Powiecie Cieszyńskim" wspólnie z Powiatem będziemy chcieli przygotować konferencję podsumowującą – dodaje Morawiec. Obchody oraz kampanię profilaktyczną „Rok FAS/FASD w Powiecie Cieszyńskim” honorowym patronatem objął Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek oraz Wicestarosta Janina Żagan.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: