Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rozdano pamiątkowe monety Banku Spółdzielczego w Cieszynie

Srebrne monety z wizerunkiem Adama Sikory i Hilarego Filasiewicza odebrali zasłużeni dla Banku Spółdzielczego w Cieszynie. Uroczystość wręczenia pamiątkowych monet odbyła się w siedzibie banku z okazji 140 lat prowadzenia działalności, podczas dorocznego Zebrania Przedstawicieli Banku, które odbyło się dnia 18 kwietnia.

Bank Spółdzielczy w Cieszynie to bank z tradycjami. Od 140 lat gromadzi polski kapitał, jest gwarancją stabilności i bezpieczeństwa. Po raz kolejny Zebranie Przedstawicieli przeznaczyło 95% wypracowanych zysków na wzmocnienie kapitałów Banku.

Powstanie w 1873 roku polskiej spółdzielni w Cieszynie pod nazwą Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek miało doniosłe znaczenie w dziejach Śląska Cieszyńskiego i było ukoronowaniem wieloletnich starań podejmowanych przez grono działaczy. Przez 140 lat Bank Spółdzielczy w Cieszynie wypracował sobie zaufanie klientów jako instytucja z tradycjami oferująca nowoczesne usługi bankowe, będąca blisko klienta.

Ideę spółdzielczości bankowej w Cieszynie wdrażali w życie Hilary Filasiewicz i Adam Sikora – twórcy Towarzystwa Oszczędności i Zaliczek obok tak znamienitych postaci jak ks. Ignacy Świeży, ks. Franciszek Michejda.

Hilary Filasiewicz był bardzo cenioną osobistością w Cieszynie. Dr A. Osuchowski napisał o nim: To człowiek prawy, spokojny, nienamiętny i ożywiony najlepszymi chęciami działania dla dobra publicznego. Z zawodu prawnik i ekonomista, ponadto działacz narodowy i społecznik. Dzięki wiedzy i zaangażowaniu prowadził Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek od momentu powstania do 1922 roku. Wraz z Adamem Sikorą działał aktywnie w Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego, Towarzystwie Domu Narodowego i Czytelni Ludowej.

Adam Sikora był znanym filantropem, działaczem narodowym i społecznikiem. Był człowiekiem ofiarnym, o czym świadczą zgromadzone przez całe życie oszczędności, które przeznaczył na zakup i urządzenie parku. Urządził w nim „ogródek jordanowski”, który do dziś istnieje w Czeskim Cieszynie. Jego maksymą życiową było hasło – u nas trzeba więcej pracować, a  mniej mówić.

 Pamiętając o wyżej wymienionych twórcach bankowej instytucji,  na ich cześć wybito srebrną monetę z kolekcji cieszyńskiej Grossus  Tessinnesis. To właśnie taką monetą nagrodzono tych, którzy przyczynili się do osiągnięcia dzisiejszej stabilnej pozycji Banku Spółdzielczego w Cieszynie. – Pragniemy wyróżnić te osoby, które są szczególnie zasłużone dla naszego Banku – mówiła podczas uroczystości wręczenia srebrnych monet Alina Rakowska, Prezes Banku Spółdzielczego w Cieszynie. Pamiątkowe srebrne monety otrzymali kluczowi klienci banku, najstarsi stażem udziałowcy  i zasłużeni emerytowani członkowie zarządu.

Chcesz zostać członkiem spółdzielni? Zobacz, jak to zrobić! Bank Spółdzielczy w Cieszynie od 140 lat tworzą głównie mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej.  Aby zostać członkiem spółdzielni wystarczy wypełnić deklarację członkowską i przynieść ją do Centrali Banku Spółdzielczego w Cieszynie przy ul. Kochanowskiego 4 lub złożyć za pośrednictwem Oddziałów Banku. Więcej informacji TUTAJ .

Bank Spółdzielczy w Cieszynie działa na terenie województwa śląskiego, a placówki posiada w Cieszynie, Hażlachu i Goleszowie, jest zrzeszony w Banku Polskiej Spółdzielczości SA w Warszawie.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

Artykuł sponsorowany


źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: